A to za sprawą wyjątkowego artysty z pogranicza światów bluesa i jazzu – Duke’a Robillarda.
Tej klasy artysta bluesowy nie gościł w Warszawie od lat. Jest on jednym z najbardziej uznanych współczesnych muzyków światowej sceny bluesowej.
Świadczą o tym przyznane 2 tytuły Najlepszego Gitarzysty Roku w ramach „bluesowych Oskarów”, czyli prestiżowej nagrody im. W. C. Handy’ego (obecnie Blues Music Award), a także nominacja do Grammy Award za płytę Guitar Groove-A-Rama w 2007 roku. B.B. King nazwał go „jednym z najwspanialszych gitarzystów”, a magazynu New York Times określa go jako „solistę o olśniewającej mocy i oryginalności”.
Przed mistrzem na scenie pojawi się stołeczne trio Terraplane.
Zespół pod przewodnictwem Maćka Malczyszyna (gitara), wspieranego wokalem przez Ide Zaniewska oraz harmonijką przez Bartka Łęczyckiego.
Koncert ten to wydarzenie obowiązkowe dla każdego szanującego się miłośnika dobrej muzyki.
Krótko:
Duke Robillard
należy do najbardziej uznanych współczesnych artystów świata bluesa i jazzu. Świadczą o tym przyznane w 2000 i 2001 roku tytuły Najlepszego Gitarzysty Roku w ramach „bluesowych Oskarów”, czyli prestiżowej nagrody im. W. C. Handy’ego, a także nominacja do Grammy Award za płytę Guitar Groove-A-Rama w 2007 roku. B.B. King nazwał go „jednym z najwspanialszych gitarzystów”, a magazynu New York Times określa go jako „solistę o olśniewającej mocy i oryginalności”.
40 lat od artystycznego debiutu Duke Robillard ciągle jest w trasie koncertowej, dając blisko 250 koncertów rocznie i niezmiennie jego talent przyciąga na koncerty tłumy wielbicieli uwielbiających jego nietuzinkową grę. Rozpoczynał karierę, zakładając w 1967 roku najsłynniejszą orkiestrę bluesową świata The Roomful of Blues, z którą koncertował i nagrywał płyty przez 12 lat. Później przez wiele lat był podporą The Legendarny Blues Band i The Fabulous Thunderbirds, a od kilkunastu lat nagrywa i podróżuje z własnym zespołem The Duke Robillard Band.
Jego twórczość zdaje się mieć nieskończoną rozpiętość stylistyczną – od swingującego jazzu przez klasycznego elektrycznego bluesa po muzykę zawierającą elementy funku, rock’n’rolla czy rockabilly. Współpracował z tak różnymi artystami, jak: Bob Dylan, Scott Hamilton, Tom Waits, Ronnie Earl, Jay McShann, Ruth Brown, Jimmy Witherspoon, Herb Ellis.
W ciągu wieloletniej kariery nagrał ponad 20 płyt dla najbardziej renomowanych wytwórni płytowych m.in.: Rounder, Virgin czy Stony Plain.
Jego najnowszy dwupłytowy album World Full of Blues wydany w 2007 roku przynosi 23 nowe kompozycje w sposób idealny prezentujące jego portfolio muzyczne i przekrój stylistyczny, jaki artysta prezentuje na scenie.
Do tej pory nigdy nie występował w Polsce. Jego koncerty to widowiska zapewniające moc niezapomnianych muzycznych wrażeń, gdzie każdy znajdzie coś zaskakującego. Gromadzą zarówno miłośników bluesa, jak i jazzu.
Więcej informacji o artyście: www.dukerobillard.com
Warsaw Blues Night
Cykl koncertów Warsaw Blues Night został zainicjowany w 2003 roku przez członków Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego.
Od samego początku założeniem imprezy jest promocja muzyki bluesowej poprzez prezentację najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny, a także gwiazd światowego bluesa odwiedzających Polskę. Prezentując różnorodność stylów w muzyce bluesowej, koncerty pełnią rolę edukacyjną, W zamierzeniu organizatorów mają także integrować stołeczne środowisko bluesowe.
W czteroletniej historii na 30 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się około 50 wykonawców, w tym czołówka polskiego bluesa, m.in.: JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan ‘Kyks’ Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile, a także światowe gwiazdy bluesa: The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey.
Michael Hill’s Blues Mob 29.05.2005
(fot. Z. Matysik)
The Holmes Brothers 09.09.2005
(fot. I. Graff)
Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in. prawie 2 lata w Traffic Clubie. Ostatnio koncerty odbywały się w klubie Proxima i są organizowane przy współudziale Fundacji na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego Universitatis Varsoviensis.
Koncerty Warsaw Blues Night gromadzą przeciętnie 200–300 osób, a w przypadku występów wykonawców zagranicznych 300–500. Są wśród nich nie tylko miłośnicy muzyki bluesowej, lecz także fani jazzu i rocka z całej Polski. Publiczność jest zróżnicowana zarówno pod względem wieku, jak i statusu życiowego. W dużym uogólnieniu można wyodrębnić 2 główne grupy odbiorców:
Warsaw Blues Night cieszy się uznaniem i renomą w polskim środowisku bluesowym. Wielokrotnie relacje z koncertów gościły na łamach elitarnego magazynu Twój Blues, są gorąco komentowane na forach internetowych. Występ Jana „Kyksa” Skrzeka i Śląskiej Grupy Bluesowej ukazał się na DVD jako oficjalne wydawnictwo zespołu. Na imprezy w ramach cyklu przyjeżdżają bluesfani z całego kraju. Wśród częstych gości można spotkać również obcokrajowców.