Kołomyja ne pomyja, czyli sztetl wielonarodowy w cyklu „Opowieści z Kresów”:
Wieczór poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski, kolekcjoner i znawca tematyki kresowej.
W maju autor cyklu zabierze nas do Kołomyi na Pokuciu. Wyjaśni nie tylko tytułowy fragment piosenki – kołomyjki, ale także opowie o barwnej historii miasta i jego mieszkańcach – Polakach, Ukraińcach, Żydach... Poza widokami Kołomyi z przełomu XIX i XX wieku zaprezentuje m.in. unikalne karykatury kołomyjskich Żydów i patriotyczne karty ukraińskie. Spotkaniu towarzyszyć będzie losowanie niespodzianek. WSTĘP WOLNY
O cyklu „Opowieści z Kresów”
Pomysłodawcą i autorem cyklu „Opowieści z Kresów” jest Tomasz Kuba Kozłowski – znawca tematyki kresowej, gromadzący od ponad 25 lat kolekcję materiałów dotyczących Kresów. Podczas spotkań w DSH przedstawia bogate, wielokulturowe dziedzictwo Kresów opowiadając o miejscach, sprawach i ludziach zapomnianych i często nieobecnych w naszej świadomości. Spotkania ilustruje unikalną ikonografią z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku pochodzącą ze swoich zbiorów.
Spotkania z cyklu „Opowieści z Kresów” odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca o godz. 18.00. Informacje o tematach kolejnych spotkań można znaleźć w naszych ulotkach i na stronie internetowej DSH.
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą.
DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl