Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.20 g. 20:17

Struna Światła

Widowisko w Forcie Sokolnickiego

 

W sobotę 24 maja o godz. 20.30 w Forcie Sokolnickiego w Warszawie

 

Struna Światła to niezwykły magiczny projekt, na który składa się wieczór poetycko-muzyczny i spektakl plenerowy, wszystko zaś łączy postać Zbigniewa Herberta. Na podstawie wierszy o Panu Cogito, historii Ikara pragniemy opowiedzieć historię człowieka  maksymalnego , nie poddającego się chwilowym modom i koniunkturalizmom, przezwyciężającego otaczający zewsząd oportunizm, ale i własną nijakość. Ze względu na nowoczesną formę wypowiedzi artystycznej widowisko kierujemy do ludzi młodych, by w ten sposób przypomnieć fenomen twórczości Herberta, jednego z najwybitniejszych, współczesnych poetów.

 

Ukazujemy możliwość stworzenia widowiska inspirowanego duchem poezji, lecz musimy brać pod uwagę pewne realia pleneru, ulicy. Poezję słów musimy zastąpić
poezją obrazu, muzyki. Celem zadania nie będzie chęć zapoznania widzów z dużą częścią twórczością poety, będzie to raczej impuls, żeby do tej poezji wrócić lub ją odnaleźć.


W widowisku zwracamy się w kierunku  herbertowskiej ironii  - obrazu świata, gdzie pozory udają istotę rzeczy, pozory chcą uchodzić za prawdę i gdzie rzeczywistość jest tak oczywista, że nie ma dla niej alternatywy.

 

Ale jest! Na strunie światła!

 

Widowisko w Forcie Sokolnickiego zbudowane zostanie głównie z dwóch elementów.

 

  1. Pierwszym będzie wieczór poetycki inspirowany twórczością Zbigniewa Herberta.
    Duszą wieczoru będzie Piotr Łyczkowski, twórca interdyscyplinarny, który na bazie elektronicznego instrumentarium stworzy przestrzeń do melorecytacji poezji Z. Herberta, związanej głównie z postacią Pana Cogito. Nie będą to recytacje w tradycyjnym znaczeniu. Dźwięk nie do końca będzie muzyką, a poezja nie do końca będzie mówiona. Zaistnieje nie do końca muzyka, nie sama poezja, ale nowy rodzaj symbiozy tych dwóch gatunków, w całości piękny, wysublimowany i oryginalny. Jak podkreśla autor: ,, trudno to opisać, trzeba posłuchać . Konstrukcje dźwiękowe i sposób prezentacji tekstu pobudzą słuchacza emocjonalnie, ułatwią mu odczytywanie znaczeń.


  2. Drugą część wieczoru wypełni widowisko plenerowe Teatru Akt  Ikar , inspirowaneprzekazem wiersza Zbigniewa Herberta  Dedal i Ikar .

 

Istota rzeczy jest w tym, aby nasze serca,
które toczy ciężka krew
napełniły się powietrzem
i tego właśnie Ikar nie chciał przyjąć
Zbigniew Herbert  Dedal i Ikar  (Struna Światła [1956])

 

W mitologii greckiej Ikar to niepoprawny marzyciel. Nie wie, że skrzydła to tylko konstrukcja, zbyt słaba by bezkarnie unosić się w chmurach. Zbyt wiele spraw przyciąga go do ziemi. O tym traktuje spektakl. Z jednej strony pokraczna  rzeczywistość z pełną gamą absurdalnych konwencji, z drugiej zaś Ikar, czyli każdy z nas w jakimś momencie swojego życia. Widowisko feeryczne, mieniące się barwami, z pełnym bogactwem form teatru plenerowego. Aktorzy wykorzystują swe umiejętności pantomimiczne, specyficzny taniec na szczudłach. Akcji teatralnej towarzyszą projekcje multimedialne, a także muzyka granana żywo (grupa perkusyjna Progressive)

 

Spektakl IKAR był prezentowany na:

 

  • Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Walizce /Łomża 2005/,
  • Festiwalu Wisłostrada /Warszawa 2005/,
  • Międzynarodowym Festiwalu Zdarzenia/Tczew 2005/
  • Festiwalu Sztuka Ulicy /Warszawa 2006/,
  • Plenerze Zielonka /2006/,
  • Czarna Offca /Warszawa 2007/,  
  • Festiwalu Teatrów Ulicznych /Kraków 2007/
  • Premiera  maj 2005 - Zrealizowany przy pomocy M.st. Warszawy

 

Spektakl zostanie zaprezentowany na dziedzińcu Fortu Sokolnickiego.

 

Prezentacje wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy