Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.27 g. 20:04

MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)


Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
Nowy cykl spotkań ze sztuką i polityką:
MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)

 

 

 

 

 

Odc. 1. PROPEDEUTYKA
7.06.2008 [sobota], godz. 19.00 – otwarcie + dyskusja
8.06.2008 [ niedziela], godz. 12.00-17.00
Lubelska 30/32
wstęp wolny

Komuna Otwock kontynuuje co-2-tygodniowe działania z gatunku „miejskiej szarpaniny", na które składają się akcje performerskie, koncerty, spotkania z ludźmi mającymi coś ciekawego do powiedzenia, projekcje rzadko pokazywanych filmów i dyskusje.

 

W nowym, 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmie się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprosił głośnych, interesujących artystów. Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszyć też będzie dyskusja z ich udziałem.

 

Na pierwszy ogień: spotkanie propedeutyczne, czyli powtórka podstaw ze szkoły: rozważania, na czym właściwie polega istota demokracji. Według klasyka tematu Alexisa de Tocqueville'a to „[...] równość możliwości jest tym podstawowym zjawiskiem, z którego wszystkie inne zdają się wywodzić". Z drugiej strony to demos kratos, władza ludu, siła eksplozywna, rewolucyjna, podatna na manipulacje, nieuznająca inności. Komentując to zagadnienie, swoje prace pokażą Grzegorz Klaman i Dorota Nieznalska – dwójka artystów, którzy ze względu na odważny charakter swych prac niejednokrotnie spotkali się z odrzuceniem krytyków lub działaniami cenzorskimi.

 

Grzegorz Klaman jest rzeźbiarzem, twórcą instalacji, profesorem ASP w Gdańsku. Znany jest z prac wykorzystujących preparaty ciała ludzkiego oraz z projektów w przestrzeni publicznej, specyficznego land-artu. W przestrzeni Komuny Otwock na ul. Lubelskiej 30/32 pokaże pracę „Nienawidzę tego systemu ale kocham możliwości które on stwarza".

 

Dorota Nieznalska jest twórczynią instalacji, rzeźb, fotografii, filmów wideo, wideoinstalacji. Jej najgłośniejszą pracą, za sprawą procesu sądowego wszczętego z inicjatywy LPR, stała się instalacja „Pasja". W przestrzeni Komuny Otwock pokaże wideo „Pozycja modlitewna" oraz fotografie z serii „Implantacja perwersji".

 

Dodatkowe informacje:
Alina Gałązka: 501 100 122
Krzysztof Żwirblis: 501 630 274

 

--
Projekt realizowany przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy

Patronat:
Aktivist
Feminoteka
Radio Kampus


--
KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW
Komuna Otwock rozpoczęła w marcu 2008 nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie.
Oprócz działań Komuny Otwock przewidujemy gościnne prezentacje innych teatrów, zespołów muzycznych, performerów, artystów, dj- i vj-ów.
Akcjom teatralnym będą towarzyszyć wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.


Wydanie 1.: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68 + dyskusja „Co nam zostało z Marca. Co straciliśmy?" z udziałem Aliny Całej [Żydowski Instytut Historyczny] i Adama Ostolskiego [Krytyka Polityczna] + film Siedmiu Żydów z mojej klasy, reż. Marcel Łoziński– 8.03.2008.
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/171


Wydanie 2.: Kościół+Państwo=Draństwo + dyskusja „Diabli nadali [kościół a media]" z udziałem Anny Czerwińskiej [Feminoteka], Romana Kurkiewicza i Piotra Najsztuba [Przekrój] + film Madeinusa, reż. Claudia Llosa – 21.03.2008
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/173

Wydanie 3.: Sierakowski, kto ty jesteś? czyli: czy Krytyka Polityczna przejmie władzę, a jeśli tak, to kiedy, a jeśli nie, to dlaczego – akcja Komuny Otwock + dyskusja z udziałem Kingi Dunin, Magdy Mosiewicz i Sławomira Sierakowskiego + film Mary koszmary Yael Bartany – 6.04.2008
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/175

Wydanie 4.: pokaz spektaklu „Mill/Maslow" – 20.04.2008
Więcej o spektaklu: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/179

Wydanie 5.: Kontrkultura zimna lura, czyli czy beznadzieja tego kraju wynika z tego, że nie odrobiliśmy tego co świat w 68 roku? – akcja Komuny Otwock + dyskusja z udziałem Agnieszki Grzybek [Zieloni 2004], Marka Sanczo Piekarskiego [Kolektyw Rozbrat], Przemysława Wielgosza [Le Monde Diplomatique Polska], Macieja Wiśniewskiego [Le Monde Diplomatique Polska] + film Guy Deborda – 1.05.2008
Relacja wkrótce


Wydanie 6.: Noc Muzeów na Lubelskiej, w tym instalacja „Oddech wieloryba, czyli duch kamienicy" – 17.05.2008

Wydanie 7.: MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja). Odc. 1: Propedeutyka – 7-8.06.2008

Wydanie 8.: Electro Kupała: koncerty, elektropotańcówka [m.in. DJ Szum, Pink Bazooka, Times New Roman], wideo [Patrycja Petryk]  – 21.06.2008

--

www.komunaotwock.engo.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy