Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.06.04 g. 22:33

Historia w czeskim filmie


Filmoteka Domu Spotkań z Historią oraz NZS UW zapraszają na pokazy filmów Jana Hřebejka. 6-8 czerwca 2008, godz. 18.00. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20. WSTĘP WOLNY.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie: Musimy sobie pomagać (6.08), Pod jednym dachem (7.08),
Pupendo (8.08).

6 czerwca • piątek, godz. 18.00
Musimy sobie pomagać (2000, 110 min.), reż. Jan Hřebejk. Wprowadzenie do filmu – Aleksander Kaczorowski.
Czarna komedia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Podczas II wojny światowej w czeskim miasteczku okupowanym przez nazistów Josef  i Maria Čížek udzielają schronienia swemu dawnemu sąsiadowi – młodemu Żydowi, który uciekł z Auschwitz. Film ukazuje różne postawy w czasach okupacji, opowiada o przyzwoitych ludziach i zdrajcach, codziennym heroizmie i apatii.

 

7 czerwca • sobota, godz. 18.00
Pod jednym dachem (1999, 115 min.), reż. Jan Hřebejk. Wprowadzenie do filmu – Katarzyna Taras.
Akcja filmu toczy się na praskich przedmieściach w Boże Narodzenie 1967 roku oraz w roku ’68 w dniach poprzedzających sowiecką inwazję na Czechosłowację. Zabawna, czasem smutna, a chwilami wzruszająca historia dwóch rodzin Šebków i Krausów. Ukazuje rożne postawy wobec systemu i konflikt pokoleń na tle wydarzeń politycznych roku 1968.

 

 

8 czerwca • niedziela, godz. 18.00
Pupendo (2003, 120 min.), reż. Jan Hřebejk. Wprowadzenie do filmu – Andrzej Kawecki.
Akcja tej komedii, opartej na motywach opowiadań Petra Šabacha, rozgrywa się w latach 80. Przedstawia dwie rodziny mieszkające w Pradze. Bedřich Máía, rzeźbiarz, za swe polityczne poglądy został niegdyś pozbawiony stanowiska i wszelkich przywilejów. Żyje z żoną i synami w małym czynszowym mieszkaniu. Całkowicie odmiennie potoczyło się życie rodziny Mily Břečki, dyrektora szkoły podstawowej, lojalnego wobec systemu.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy