Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.07.11 g. 23:23

Żołnierz Zwycięstwa - cz.2. Zwycięstwo

wieczór filmowy w cyklu "Przez kino do historii"

Filmoteka Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na dziesiąty wieczór filmowy w cyklu „PRZEZ KINO DO HISTORII”: 17 lipca 2008, czwartek, godz. 18.00 − w programie pokaz filmu Żołnierz zwycięstwa, cz. 2: Zwycięstwo, w reż. Wandy Jakubowskiej. Wieczór poprowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca, który przedstawi i skomentuje film oraz opowie o działaniach propagandy i rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych i fabuły filmowej. Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

 

Żołnierz zwycięstwa (1953, cz. 2 – Lata walki - 119 min.), reż. Wanda Jakubowska
Druga część opowieści o bohaterze polskiego ruchu komunistycznego, Karolu Świerczewskim „Walterze”. W tej superprodukcji, ukazującej w świetle stalinowskiej ideologii biografię generała na tle przemian w Europie w pierwszej połowie XX wieku, wzięły udział tysiące statystów, a także plejada znanych aktorów. O szczegóły scenariusza spierało się Biuro Polityczne KC PZPR, media zapowiadały dzieło o nieprzemijającym znaczeniu. Powstał film zdumiewający rozmachem, ale nieudany artystycznie i zakłamany merytorycznie. Stanowi jednak podstawę do refleksji nad skutkami fałszowania historii oraz bezceremonialnej ingerencji ideologii i polityki w sferę sztuki filmowej.

 

Tym razem drogi gen. Karola Świerczewskiego wiodą szlakiem II Armii Wojska Polskiego: sforsowanie Bugu, dotarcie do Warszawy, a następnie starcia w rejonie Budziszyna. Po zakończeniu walk generał bierze udział w procesie powojennej odbudowy kraju. Stawia też czoło dywersji w Ludowym Wojsku Polskim i walczy z „odchyleniem prawicowo-nacjonalistycznym", o które oskarżony był jeden z wiceministrów obrony narodowej, ucharakteryzowany w filmie na Mariana Spychalskiego (współtwórcę i szefa Sztabu Głównego Gwardii Ludowej, działacza partyjnego i państwowego). Śmierć generała w bieszczadzkich Jabłonkach stanowi dramatyczny akcent końcowy filmu. Zapewne specyficzne zobrazowanie życia i zagadkowych okoliczności zamachu na Świerczewskiego, pobudzi widzów do dyskusji, prowadzonej z ożywieniem już po projekcji części pierwszej.


***
Od października 2007 Filmoteka DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ zaprasza na cykl filmów fabularnych „PRZEZ KINO DO HISTORII”, który prowadzi profesor Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Profesor E.C. Król, który jest pomysłodawcą cyklu, komentuje filmy, w barwny sposób opowiada o wpływie cenzury na kinematografię, działaniach propagandy oraz o rzeczywistości społecznej Polski powojennej, odnosząc się do wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej. W cyklu prezentujemy filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Zapraszamy raz w miesiącu w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Partnerem cyklu jest Collegium Civitas.
Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor Collegium Civitas i docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006).

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy