Jarosław Marek Rymkiewicz pozwala swoim bohaterom zamienić się życiowymi rolami, ale bawi się przy tym konwencją, obdarzając bohaterów świadomością, że role te to w istocie maski teatralne, które zakładają przed obserwującą przebieg zdarzeń publicznością. ,
Czy zatem życie jest teatrem, jak u Calderona życie było snem? Czy gramy tylko role w tragifarsie, dopóki nie spadnie kurtyna?
Autor sztuki jest poetą, dramaturgiem, tłumaczem i historykiem literatury, emerytowanym pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN z tytułem profesora. W swoich utworach odwoływał się do różnych stylów i tematów literatury polskiej i europejskiej, wierny swojej myśli, że „współczesność zaczęła się w dniu wczorajszym”, której wyrazem stała się jego teoria imitacji wg której napisany jest Król Mięsopust. Podkreślał przy tym, że na ubiegłe wieki patrzeć należy z przymrużeniem oka.
Czytanie wyreżyseruje Piotr Jędrzejas, absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT i Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.
Wyeżyserował między innymi Bajzel Krzysztofa Czeczota w Teatrze Ludowym w Krakowie i Dzień Walentego Iwana Wyrypajewa w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza.
W czytaniu wezmą udział: Dagna Dywicka, Adrianna Jaroszewicz, Agnieszka Kwietniewska, Karolina Porcari, Jarosław Ciołek, Bogusław Kudłek, Sebastian Świerszcz i Błażej Wójcik. Słowo wstępne wygłosi profesor Antoni Czyż, historyk literatury i idei. Po czytaniu - dyskusja.
Więcej informacji: www.labodram.pl