Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.11.03 g. 22:59

Władysław Szpilman 1911- 2000 - własnymi słowami

wieczór filmowy w Domu Spotkań z Historią

Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza na pokaz filmu Władysław Szpilman 1911-2000. Własnymi słowami w reż. A. Marka Drążewskiego (2004, 56 min) oraz spotkanie z reżyserem: 5 listopada 2008 (środa), godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Wieczór odbędzie się w scenerii wystawy W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945). Na spotkanie i wystawę: WSTĘP WOLNY.

 

Władysław Szpilman 1911-2000. Własnymi słowami, reż. A. Marek Drążewski (2004, 56 min) – film dokumentalny

 

Dokument powstał na podstawie wywiadu z Władysławem Szpilmanem przeprowadzonego w 1997 roku. Wybitny kompozytor i pianista opowiada o dramatycznych kolejach swojego życia. Wspomina czasy okupacji: rozstanie z rodziną na Umschlagplatz, kolejne miejsca, gdzie się ukrywał i ludzi, którzy ocalili mu życie. Wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu: Noakowskiego 10, Puławska 83, Narbutta 17, Al. Niepodległości 223 — do dziś pamięta adresy i ludzi, którzy ocalili mu wówczas życie. Przywołuje dni Powstania Warszawskiego, poszukiwanie kryjówki w ruinach i spotkanie z niemieckim oficerem, który mu pomógł. Nie zabrakło także opowieści o latach powojennych, twórczości, występach w Kwintecie Warszawskim w latach 1962-1987.


***
WYSTAWA: W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945)

 

Autorzy wystawy — Danuta Jackiewicz i Eugeniusz Cezary Król — wybrali blisko 250 zdjęć (w znacznej części dotąd nieznanych) ze zbiorów Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego z Berlina i Archiwum Federalnego w Koblencji. To jedynie niewielki fragment zbiorów fotograficznych Kompanii Propagandowych (PK) Wehrmachtu i SS, które dostarczały materiałów do hitlerowskich mass mediów — prasy, radia i kronik filmowych. Autorzy zdjęć mieli specyficzne spojrzenie na fotografowaną Warszawę, działali na podstawie instrukcji Ministerstwa Oświecenia Publicznego i Propagandy Rzeszy. Na wystawie można więc odnaleźć wiarygodne świadectwa ukazujące zniszczenia stolicy i życie codzienne jej mieszkańców, jak również zdjęcia zmanipulowane, świadczące o zamiarze przedstawienia polskiej i żydowskiej ludności w niekorzystnym świetle. Teksty źródłowe i komentarze oraz dodatkowe materiały ikonograficzne (reprodukcje plakatów i gazet) pomagają interpretować zdjęcia niemieckich fotoreporterów.

 

Organizator: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20. Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawa czynna: 4 września – 2 listopada wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz soboty-niedziele: 11.00-17.00. Wstęp wolny.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy