„Intellectus est lumen” to nowy cykl wykładów monograficznych w Szkole i Laboratorium Dramatu.
Co miesiąc w siedzibie LD przy ul. Olesińskiej 21 w Warszawie wybitni naukowcy, pisarze i eksperci będą wygłaszać specjalnie przygotowane otwarte wykłady z różnych dziedzin humanistyki: historii idei, myśli społecznej, literaturoznawstwa, filozofii, historii religii i etyki.
Ideą wykładów jest łączenie różnych dyscyplin w interdyscyplinarną refleksję o współczesnym człowieku tak, jak różne dziedziny twórczości składają się na sztukę teatru.
Pierwszy wykład wygłosiła profesor Irena Grudzińska-Gross z Uniwersytetu Princetown, kolejnym wykładowcą będzie prof. Leonard Neuger, literaturoznawca i tłumacz z Uniwersytetu Sztokholmskiego, który tak mówi o idei wykładów w LD: „Intellectus est lumen, niekiedy w innym szyku: lumen est intellectus, to przeświadczenie, które towarzyszy nam od starożytności. Wiąże ono bez wahania światło (lumen) z myślą (intellectus): Myśl jest światłem. Zapewne bardzo wielu z nas także dzisiaj podziela to przeświadczenie, choć z pewnym wahaniem: czy na pewno chodzi tu o myśl, czy może raczej o pojmowanie, rozumienie, a nawet odczuwanie? I czym jest światło, o którym tu mowa? Mam nadzieję, że wykłady w Szkole/Laboratorium Dramatu otworzą szerokie pole do dyskusji wokół podstawowych zagadnień humanistycznych: filozoficznych, metafizycznych, religijnych, społecznych, politycznych, etycznych. A równocześnie będą płaszczyzną spotkań i poróżnień.”
Prof. Leonard Neuger
Profesor Leonard Neuger :
literaturoznawca i tłumacz, autor ponad 200 prac artykułów, esejów, recenzji dotyczących literatury polskiej (m. in. skamandrytów, Miłosza, Szymborskiej, Gombrowicza), teorii tłumaczenia, komparatystyki literackiej oraz literatury szwedzkiej. Urodził się w Krakowie w 1947 roku, Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1974 roku był asystentem na Uniwersytecie Śląskim, doktoryzował się tu w 1978 roku u prof.Ireneusza Opackiego. Od sierpnia 1980 roku był przewodniczącym "Solidarności" na śląskiej polonistyce. W stanie wojennym internowany i zwolniony z pracy. Obecnie pracownik Uniwersytetu w Sztokholmie, historyk literatury i tłumacz. Współpracownik m.in. "Res Publiki", "Tekstów Drugich" i paryskich "Zeszytów Literackich".Za dokonania translatorskie otrzymał nagrodę Akademii Szwedzkiej (1989) oraz szwedzką nagrodę Fundacji Pisarzy (1992). W 1996 wyróżniony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi. Członek Związku Pisarzy Szwedzkich.