Podstawą jego twórczości jest chamamé, tradycyjna muzyka północno-argentyńskiego regionu Misiones.
Chamamé istnieje już od ponad 200 lat.
To dzika, zmienna i archaiczna forma tradycyjnej muzyki, produkt wielonarodowej i wielorasowej mieszanki, jaką stanowi ludność tego tropikalnego regionu, leżącego przy granicy z Brazylią.
Oprócz rdzennych mieszkańców Guaraní i potomków afrykańskich niewolników tutejszą społeczność tworzą także Niemcy, Szwajcarzy, Polacy, Rosjanie i Ukraińcy, którzy w XIX i XX wieku przywędrowali na te urodzajne ziemie, położone między rzekami Paraná i Uruguai.
W ich skromnych bagażach znajdował się często akordeon, skrzypce lub gitara. Ich melodie i tańce wymieszały się z harmonijnymi melodiami Indian i z afrykańskim taktem na sześć ósmych.
Wkrótce chamamé należało już do dnia codziennego. „Komponujemy chamamé tak jakby to był rytm brazylijski – radośnie, tanecznie i jednocześnie z nutą nadającą się do bardziej intymnych momentów życia.“
Częścią tej nieporównywalnej mieszanki kulturowych odrębności byli i są także ukraińscy przodkowie Chango Spasiuka. Jego wpływ na chamamé jest porównywalny z wpływem jego krajana - Astora Piazzolli, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi i dzięki temu na nowo je ożywił.
Chango Spasiuk – wirtuoz akordeonu z Buenos Aires, nominowany do Latino Grammy Award, laureat World Music Awards Radia BBC, wystąpi w po raz pierwszy.
Jeśli ktoś nie będzie mógł się wybrać na koncert do studia - zapraszamy do odbiorników.
Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia - UKF 104,4 (Warszawa)