Już po raz szósty w dniach 29 sierpnia – 6 września 2009, w Warszawie odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej. Przez te kilka dni ulica Próżna i Plac Grzybowski będą rozkoszować przechodniów klimatem kultury żydowskiej, zarówno tej sentymentalnej, przedwojennej, jak i tej współczesnej. Tradycja przekazywana od pokoleń będzie mieszała się z twórczością współczesnych pokoleń. W trakcie festiwalu będzie rozbrzmiewać muzyka klezmerska, śpiew synagogalny, ponadto odbędą się projekcje filmowe, warsztaty oraz sztuki uliczne. Nie może oczywiście zabraknąć obrazu przedwojennej warszawskiej ulicy, z kramikami rzemieślniczymi, kuglarzami, kwiaciarkami i gazeciarzami w tle.
„Nie da się zamknąć kultury żydowskiej w jednym spektaklu, piosence, czy obrazie, dlatego też proponujemy szeroki wachlarz programowy, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jak co roku, na gości czekają spektakle teatralne, koncerty, spotkania literackie, wystawy, recitale, projekcie filmowe, a przede wszystkim ludzie, którzy na co dzień żyją i kultywują tradycję żydowską” powiedziała Gołda Tencer- pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu.
Ponadto przechadzając się ulicą Próżną , będzie można spróbować potraw kuchni żydowskiej, a także zakupić unikalne wyroby rzemieślnicze podczas „Jarmarku na ulicy Próżnej”.
30 sierpnia w godzinach 13-17 na skwerze przed Teatrem Żydowskim odbędzie się Rodzinny piknik z Singerem. Dzieci będą miały okazje budować miasteczko z klocków Lego, uczestniczyć w programie animacyjnym „Dotknij Tałes”- to niezwykła gra edukacyjna przybliżająca świat kultury żydowskiej. Wspólnie z Magdą Gessler odbędzie się gotowanie potraw kuchni żydowskiej. Wśród wielu atrakcji znajdzie się malowanie twarzy, tworzenie koszulek z własnym imieniem w jidisz oraz wspólne tworzenie bajek.
Program Festiwalu Singera obfituje w szereg ciekawych warsztatów i wykładów na temat kultury Żydowskiej min. „Żydowskie laboratorium edukacji”, warsztaty plastyczne „Mizrach”, „Zingeże Mir a Lidele in Jidisz” warsztat plastyczny.
Projekt ARKA to wydarzenie edukacyjno-kulturalne zorganizowane przez Beit Warszawa we współpracy z różnymi instytucjami w czterech miastach w Polsce: Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Częstochowie. W każdym z miast stworzono grupy dzieci i młodzieży, które przez kilka miesięcy pracowały nad przygotowywaniem spektaklu teatralnego. Przedmiotem pracy były teksty i tematy biblijne (m. in. Pieśń nad Pieśniami, księga Koheleta) oraz historie kreowane przez uczestników w oparciu o ich własne doświadczenia. Praca łączy w sobie rozmaite dziedziny sztuki: teatr, taniec, śpiew, malarstwo oraz video-art.
Dla tych których pasjonuje język jidysz przygotowano specjalne warsztaty pt. „ABC języka jidysz”
Znany z programy You Can Dance, choreograf i tancerz, Michał Piróg wraz z zespołem Trombenik poprowadzi warsztaty tańca żydowskiego, na scenie przy ulicy Próżnej.
Festiwal patronatem honorowym objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski
Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Festiwal Kultury Żydowskiej- „Warszawa Singera” zaprasza na niecodzienne wydarzenie - happening "Czarny Płomień na Białym Płomieniu - Psalmy na ścianach Próżnej" autorstwa neTTheatre - Teatru w Sieci Powiązań, którego kontynuacją jest spektakl „Tehillim/ Psalmy”.
Reżyserem obu wydarzeń jest Paweł Passini – nominowany w 2008 roku do Paszportów Polityki w kategorii teatr. Autor opowiada o wydarzeniu: „Przez cały dzień będziemy pisać teksty Psalmów na ścianach dawnych sklepów na ulicy Próżnej. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pamiętać, i którzy chcą przypominać o świecie warszawskich Żydów, żeby pisali z nami. Wiersze Króla Dawida śpiewane są w kościołach, cerkwiach, synagogach i zborach, na wszystkich kontynentach, we wszystkich językach. 1-go września zapiszemy je na ścianach, a 3-go września odtańczymy na placu Grzybowskim, miedzy kościołem, synagogą a teatrem.” Happening startuje 1 września o godzinie 10:00.
Natomiast 3 września, w Teatrze Żydowskim wystawiony zostanie spektakl „Tehillim/ Psalmy”. W spektaklu zderza śpiew i muzykę z różnych stron świata: od tradycyjnych śpiewów afrykańskich i greckich, przez muzykę wschodnioeuropejskich klezmerów, po całkiem współczesne improwizacje elektroniczne.
Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 6 września 2009, w Warszawie. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwalsingera.pl