Muzeum Niepodległości wraz z Fundacją Filmowa Warszawa zapraszają w weekend 26-27 września b.r. na 9 Przegląd Kina Historycznego.
Pokazy odbędą się w sali kinowej zlokalizowanej w Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62.
Na wszystkie projekcje wstęp wolny!
Na ekranie sześć obrazów niezapomnianych twórców polskiej kinematografii. Sześć różnych, choć tak samo bohaterskich i dramatycznych, historii związanych z wrześniem 1939 roku.
Młody chłopak zrywa nocą hitlerowską flagę i zawiesza biało-czerwoną („Akcja pod Arsenałem”).
Ten odważny gest mógł kosztować życie, również innych – na polu walki z bronią w ręku znalazły się również dzieci - harcerze i harcerki; na nich hitlerowcy dopuścili się największych okrucieństw („Ptaki, ptakom”).
Wrzesień 39‘ to również osobiste dramaty – czy miłość młodego Polaka i 16-letniej Niemki dostanie szansę w tak okrutnych czasach („Sąsiedzi”)?.
„Westerplatte” – to właśnie tu padły pierwsze strzały II wojny światowej. Rekonstrukcja obrony półwyspu autorstwa Stanisława Różewicza została uznana przez polskich krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Na ekranie również tytuł, który wg słów samego reżysera nie stanowi próby odtworzenia fragmentu historii: „Film ten nie jest dokładną rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Obok postaci prawdziwych występują w nim postacie zmyślone.
Chcielibyśmy, aby w ich losach odbiły się losy ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie we wrześniu 1939 roku..." - informacja taka otwiera „Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.
Również i Andrzej Wajda oraz Wojciech Żukrowski, jako autorzy scenariusza do „Lotnej” potraktowali pierwowzór literacki filmu bardzo umownie. „Nie traktuję tego filmu jako rozrachunku z przeszłością. Pragnę jedynie wzruszyć widzów, pokazać im zderzenie wojny z jesienią, tą najpiękniejszą u nas porą roku, gdy ludzie zbierają plony swej pracy. I chciałbym tym filmem pożegnać piękną narodową tradycję".
KALENDARZ PROJEKCJI
SOBOTA 26.09
- 10.00
AKCJA POD ARSENAŁEM
reż. Jan Łomnicki, Polska 1977, 93 min.
- 12.00
PTAKI, PTAKOM
reż. Paweł Komorowski, Polska 1976, 84 min.
- 14.00
SĄSIEDZI
reż. Aleksander Ścibor-Rylski, Polska 1969, 135 min.
NIEDZIELA 27.09
- 10.00
LOTNA
reż. Andrzej Wajda, Polska 1959, 85 min.
- 12.00
WESTERPLATTE
reż. Stanisław Różewicz, Polska 1967, 91 min.
- 14.00
GDZIEKOLWIEK JESTEŚ PANIE PREZYDENCIE...
reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, Polska 1978, 86 min.
Szczególnie polecam:
- SOBOTA 26.09
10.00 - AKCJA POD ARSENAŁEM - reż. Jan Łomnicki, Polska 1977, 93 min.
Tematem przewodnim filmu są wydarzenia opisane w książkach: „Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i „Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego.
Okupacyjna Warszawa.
Z gmachu „Zachęty", przekształconego w Dom Kultury Niemieckiej, młody chłopak zrywa nocą hitlerowską flagę i zawiesza biało-czerwoną - wraz ze stojącymi na straży kolegami, Rudym i Zośką, Alek szybko ucieka rikszą. Niemcy nasilają działalność propagandową - ze specjalnej ciężarówki wyświetlają na ulicach kronikę filmową („Wochenschau"). Chłopcom udaje się wrzucić do samochodu materiał wybuchowy i rozbić kino-wóz... Trójka przyjaciół trafia na bazar -Alek marzy o dodającej szyku skórzanej kurtce. Gdy dobijają targu (Zośka poświęca ulubionego „pelikana" i szalik, by zdobyć brakujące pieniądze) obok hitlerowiec katuje Żyda. Alek nie wytrzymuje - rzuca się na oprawcę i uderza, przyjaciele dokonują reszty. Ale spotka Alka reprymenda Rudego - taka spontaniczność reakcji może być niebezpieczna dla wszystkich...
- NIEDZIELA 27.09
14.00 - GDZIEKOLWIEK JESTEŚ PANIE PREZYDENCIE... - reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, Polska 1978, 86 min.
„Film ten nie jest dokładną rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Obok postaci prawdziwych występują w nim postacie zmyślone. Chcielibyśmy, aby w ich losach odbiły się losy ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie we wrześniu 1939 roku..." - informacja taka otwiera film Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.
Film ten nie jest więc ani opowieścią biograficzną ani kroniką wydarzeń. Zrealizowany został na taśmie czarno-białej i łączy w jednorodną całość zdjęcia archiwalne z nakręconymi przez ekipę filmową. Wiele scen wygląda jakby zostały wzięte z archiwum, a tymczasem zostały nakręcone współcześnie. Jest to zasługa operatora Zygmunta Samosiuka, który zresztą otrzymał za nagrodę specjalną jury i nagrodę za zdjęcia na festiwalu w Gdyni w 1978 roku.
Rok 1934.
Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku tym ma pozostać do wyborów. Rok 1939 w wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta, l września 1939, Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bomardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z gen. Czumą organizuje cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu ludność stolicy. Warszawę opuszczają w pośpiechu przedstawiciele obcych placówek dyplomatycznych, pozostaje jednak amerykański dziennikarz zafascynowany bohaterską postawą mieszkańców i ich prezydenta. Tymczasem sytuacja w mieście jest z każdym dniem coraz trudniejsza, brakuje wody, elektryczności, lekarstw. 26 września zapada decyzja o kapitulacji. W sztabie naczelnego dowództwa pojawia się zdesperowany młody żołnierz z zamiarem zabicia gen. Rómmla, który jego zdaniem zdradził ojczyznę godząc się na kapitulację. Do zabójstwa jednak nie dochodzi. Niemcy wkraczają do Warszawy, Starzyński nie chce skorzystać z ostatniej szansy wyjazdu - swoje miejsce w samolocie odstępuje amerykańskiemu dziennikarzowi. Miesiąc później zostaje aresztowany w swoim gabinecie przez gestapo i wywieziony w nieznane miejsce.
Pozostałe opisy znajdziesz w załączniku (.PDF).