To było wyjątkowe przeżycie dla wszystkich. Po 60 latach wystąpiliśmy wreszcie na swojej scenie. Scenie najnowocześniejszej na całym zachodnim Mazowszu, a może i w Polsce.
Oficjalne otwarcie poprzedził koncert dla rodzin i przyjaciół artystów oraz byłych Mazowszaków. Koncert przed najbardziej wymagającą widownią. Koncert sentymentalny, koncert pełen wzruszeń i symboli początków historii zespołu. Dla nas to właśnie było otwarcie Matecznika-Mazowsze.
Na scenie pojawiła się Lidia Włodarska, z pierwszego pokolenia Mazowszaków, i na ręce najmłodszych artystów przekazała symboliczną pamiątkę - batutę Tadeusza Sygietyńskiego. Batuta ostatni raz użyta była podczas premierowego koncertu „Mazowsza" w Teatrze Polskim w Warszawie, 6.listopada 1950 roku. Teraz dołączy do zbiorów muzealnych Karolina.
Oficjalnego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor „Mazowsza" Jacek Kalinowski.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.
Nie zabrakło też przyjaciół zespołu, kontrahentów i sąsiadów nowego obiektu.
Otwarcie Matecznika połączono z innym ważnym wydarzeniem artystycznym - inauguracją Roku Chopinowskiego.
I właśnie w Mateczniku organizowane będą uroczystości ogólnoświatowej dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. To nie przypadek. Twórczość Chopina i „Mazowsza" zawładnęła sercami ludzi na całym świecie. Udowodniła, że mamy w naszej ludowej spuściźnie ponadnarodowe wartości, o które trzeba dbać, które trzeba ocalić.
W inauguracyjnym koncercie zabrzmiała oczywiście muzyka Chopina. Najpiękniejsze pieśni i impresję baletową do „Ronda à la Krakowiak" wykonało „Mazowsze",
„Koncert fortepianowy f-moll op.21" - Polska Orkiestra Radiowa.
Trzy lata temu wbudowano kamień węgielny, dziś Matecznik zapisuje nową kartę w historii zespołu, Regionu Mazowieckiego i kraju.
W drugim kwartale 2010 roku w Mateczniku zacznie działać trzygwiazdkowy Zajazd i Karczma
W Zajeździe - bazie noclegowej, znajdą się 3 apartamenty, 12 pokoi jednoosobowych oraz 40 pokoi dwuosobowych a także dwie salki (ok. 30 m2 każda) z wyposażeniem konferencyjnym.
W Karczmie (80 miejsc w dwóch niezależnych salach) obiecują karmić zdrową polską i regionalną kuchnią.
Parkingi Matecznika przygotowane są na przyjęcie około 180 samochodów.
Jednak jest głównym obiektem Matecznika, Centrum Kultury Regionalnej, jest sala widowiskowo-edukacyjna
Salę widowiskową zaprojektowano jako miejsce uniwersalne o dużej skali funkcjonalności.
Prócz aranżacji widowni w układzie teatralnym dzięki teleskopowym podnośnikom ruchomej podłogi i po automatycznym usunięciu foteli, uzyskuje się salę konferencyjną czy np. balową o powierzchni 1100 m 2 na jednym poziomie.
W tylnej części Sali, na trzeciej kondygnacji, znajdują się pomieszczenia reżysera dźwięku i świateł, transmisji TV, kabiny kinotechniczne, kabiny tłumaczy i dziennikarzy.
Nie ma teatru bez foyer, a w tutaj znajdują się takie dwa.
Pierwsze, rozległe i przeszklone, jest na parterze. Drugie, równie przestronne i doświetlone górnym świetlikiem znajduje się na piętrze, z którym sąsiaduje wygodny, barek kawowy, który może również być bufetem lub stołówką.
W budynku głównym Matecznika znajdują się przestronne sale baletowe, muzyczne, sale ćwiczeń indywidualnych i sale konferencyjne, jest również odnowy biologicznej z sauną.
Uroczysta inauguracja Sali widowiskowo-edukacyjnej Matecznika odbyła się 17 października 2009 r.