Dom Spotkań z Historią, Goethe-Institut w Warszawie, Austriackie Forum Kultury Warszawa i Wiedeńsko-Krakowskie Stowarzyszenie Kultury zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar", reż. Piotr Szalsza (2009, 40 min):
Bohaterem filmu jest Jens-Jurgen Ventzki, który urodził się 13 marca 1944 roku w Łodzi, wówczas Litzmannstadt. Jego ojciec, znany nazista, Werner Ventzki, był wysokim funkcjonariuszem NSDAP, zajmował stanowisko nadburmistrza Łodzi w czasie wojny – od maja 1941 do sierpnia 1943 roku. Administracyjnie podlegało mu Litzmannstadt Ghetto. Nigdy tak naprawdę nie został rozliczony za swoją nazistowską przeszłość.
Film przedstawia historię rodziny, relacje syna i ojca, dokumentuje rozmowy Jensa z dziećmi ofiar nazistów. Pokazuje, jak trudne było to doświadczenie. Syn postanowił zmierzyć się z historią ojca. Po raz pierwszy przyjechał do Łodzi w 2001 roku, odwiedził archiwum, znalazł swoją metrykę, spotykał się z Polakami, którzy przeżyli wojnę.
Jens-Jürgen Ventzki wędruje z towarzyszącą mu 30-letnią córką Saskia śladami historii swojej rodziny w Łodzi. Jedzie do Israela, w największym na świecie Muzeum Holocaustu Yad Vashem, rozmawia z historykami zajmującymi się Zagładą oraz dziećmi ofiar Getta Łódzkiego. Spotyka się z młodzieżą, opowiada swoją historię: „Jestem synem sprawcy (…). To jest moje wyciągnięcie dłoni do Żydów, do Polaków”.
Film rozbudza emocje, prowokuje do dyskusji nad historią i przyszłością w zjednoczonej Europie, nad historią własnej rodziny, odpowiedzialnością czyny, pobudza do refleksji. Problem drugiego i trzeciego pokolenia – dzieci i wnuków sprawców zbrodni, to rzadko poruszany u nas temat. Zapraszamy szczególnie młodzież i studentów do dyskusji, która odbędzie się po filmie. W spotkaniu udział wezmą reżyser filmu Piotr Szalsza i jego bohater Jens-Jurgen Ventzki. Wstęp wolny.
Film dokumentalny Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar, reż. Piotr Szalsza (2009, 40 min), reż. Piotr Szalsza (twórca ponad 40 filmów dokumentalnych i muzycznych) został zrealizowany przez Wiedeńsko -Krakowskie Stowarzyszenie Kultury i Media Kontakt, otrzymał subwencję EU i został mianowany do nagrody Złotych Gwiazd Unii Europejskiej przyznawanej najlepszym projektom roku wyróżniających się z pośród wielu dotowanych. Produkcja austriacko-polska.