Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.02.25 g. 22:14

KOMUNA - WARSZAWA

TEATR ROZSZERZONY
13 marca od godz. 18.00 zapraszamy na Lubelską 30/32 na otwarcie nowego projektu Komuny/Warszawa. Przez cały rok, od marca do grudnia, prezentować będziemy teatralne biografie i autobiografie.

Wskażemy klasyczne spektakle, które kształtowały naszą twórczą świadomość i opowiemy o nich w remiksach – reinterpretacjach. W afirmatywnych akcjach miejskich własne postawy estetyczne i społeczne zderzymy z publicznością wielkiego miasta. W czasie dyskusji będziemy badać, jak nowe miejsca budowane w ostatnich latach w Warszawie wpłynęły na poszerzenie przestrzeni wolności obywatelskich i możliwości swobodnej manifestacji poglądów.

 

Nowy projekt Komuny/Warszawa gromadzi twórców, którzy chcą się nawzajem wspierać oraz inspirować. Przede wszystkim dlatego, że wywodzą się z podobnych tradycji. Te tradycje to m.in. teatr narracji wizualnej, taniec współczesny, teatr postdramatyczny, performatywne działania prospołeczne prowadzone w przestrzeni sztuki, performance art. Składają się one na wciąż nie dość precyzyjnie zdefiniowane pojęcie „teatru rozszerzonego” – teatru, który narusza narracyjne przyzwyczajenia publiczności, igra z tradycyjnym porządkiem spektaklu, definiuje się przez własny styl mówienia, w którym bardzo ważną rolę odgrywa doświadczenie sztuk wizualnych.

 

Teatr rozszerzony” nie przejmuje się starymi podziałami na teatr instytucjonalny oraz alternatywny – w ramach nowego projektu pracują przedstawiciele i jednego, i drugiego. W jeszcze mniejszym stopniu przejmuje się aktualną dyskusją dotyczącą teatru zaangażowanego – w obrębie nowego projektu mamy zarówno twórców-eskapistów zmęczonych społecznym konkretem, jak i tych, którzy nadal wierzą w moc gestów zaangażowania. Tutaj liczy się głównie styl. To styl – a nie postawa ideowa – ma odróżniać nowy projekt Komuny/Warszawa od otoczenia. Styl, który wybieramy, ponieważ najzwyczajniej w świecie dobrze przylega do naszej wrażliwości.
Równocześnie chcemy zbudować środowisko i miejsce. Centrum całego zdarzenia będzie przestrzeń Komuny/Warszawa przy Lubelskiej 30/32. Dotąd siedziba jednego zespołu – odtąd stanie się miejscem pokazów wszystkich artystów zaproszonych do współuczestniczenia w projekcie. Mamy nadzieję, że artyści ci – którzy dzisiaj często nie znają siebie nawzajem – z czasem przeobrażą się w mniej lub bardziej zwartą „grupę wsparcia”.

 

Lubelska ma być centrum projektu, lecz nie jedyną domeną. Będziemy pracować również w przestrzeniach publicznych, sprawdzając przy tym, w jakim stopniu „nasze” miejsce daje się rozszerzać, a „nasza” estetyka – zaszczepiać w tkance wielkiego miasta. Propagowanie działań wolnościowych, budowanie miejsc, w których artyści mogą swobodnie negocjować własne postawy z publicznością – to być może jedyna „twarda” idea stojąca za nowym projektem Komuny/Warszawa.

 

Program nowego projektu składa się z czterech nurtów:

 

  1. Biografie i autobiografie:
    spektakle i zdarzenia performatywne opowiadające o pojedynczych biografiach; zawsze grane w zamkniętej sali teatralnej; intymne, osobiste, budujące szczególny charakter przestrzeni przy Lubelskiej jako miejsca własnego – domu; zgodnie z manifestem otwierającym działalność Komuny/Warszawa: „Będziemy zajmować się raczej życiem filozofów niż filozofiami. Zamiast głosić idee, będziemy opowiadać historie”.

  2. Akcje afirmatywne:
    stara nazwa równościowych akcji z uniwersytetów amerykańskich wzięta wprost i potraktowana dosłownie jako hasło wywoławcze dla działań w przestrzeniach miejskich.

  3. Remiksy:
    nowe interpretacje klasycznych przedstawień, które niegdyś zmieniały świadomość uczestników projektu; kanon „teatru rozszerzonego” przypomniany w aktywnym działaniu; Pina Bausch, The Wooster Group, Forced Entertainment, La Fura Dels Baus czy Jerome Bel jako punkty odniesienia określające gust i styl powstającego środowiska; autodefinicja własnych źródeł i inspiracji.

  4. Wolność w Warszawie:
    cykl wykładów i spotkań poświęconych tym, którzy przed Komuną/Warszawa próbowali budować w Warszawie nowe miejsca i nowe narracje; fenomeny Palmy i Dotleniacza Joanny Rajkowskiej, akcji Pawła Althamera, działań TR Warszawa i Nowego Teatru, Le Madame i Chłodnej 25; zapisywanie najnowszej kulturowej historii stolicy.
    Spotkania prowadzić będą Tomasz Plata i Maks Cegielski.

 

Artyści, którzy przyjęli zaproszenie do współuczestnictwa w projekcie:

 

  • Komuna/Warszawa
  • Akademia Ruchu
  • Joanna Warsza
  • Edyta Kozak
  • Wojtek Ziemilski
  • Łukasz Chotkowski
  • Marcin Liber

 

Swoje prace w ramach projektu pokażą również m.in.

 

  • Kuba Dąbrowski
  • i Mikołaj Mikołajczyk.

 

Cały projekt to współprodukcja Komuny/Warszawa oraz warszawskiego Teatru Studio.
Partnerem projektu jest także Teatr Polski z Bydgoszczy.

 

Kurator projektu: Tomasz Plata



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy