Galeria Sztuki BP organizuje wystawę malarską pt. "Ludzie i Bogowie" Piotra Pawińskiego, która odbędzie się w terminie 25.10 - 30.11.2006 r.
Artysta stworzył ok. 40 obrazów, które tworzą cykl poświęcony starożytnej rzeźbie greckiej. Zafascynowany kunsztem artystycznym Fidiasza i jego uczniów, "przenosi" rzeźby z kamienia na płótno. Od kilku lat tworzy kompozycje malarskie inspirowane antyczną rzeźbą grecką, kulturą starożytnej Grecji i mitologią. Postaci ze świata bogów greckich, sceny walk i pojedynków, procesja Panatenajska ku czci Ateny są odwzorowywane za pomocą dawnych technik malarstwa. Artysta ze zręcznością iluzjonisty odtwarza posągi i draperie, nie pomija uszkodzeń marmuru, a wszystko w tonacji wyciszonych, monochromatycznych barw. Jego dzieła są niezwykle przestrzenne, stworzone z kilku płaszczyzn, wypukłości i załamań kamienia. Dzięki temu Odbiorca ma wrażenie, że nakreślone sceny i postaci wychodzą poza ramy obrazu. W tym tkwi urok malarstwa Piotra Pawińskiego.
Tematyka prac i ich wykonanie (technika dawnego malarstwa) świadczą o wysokim warsztacie twórczym. Artysta osiąga niepowtarzalny efekt dzięki zastosowaniu farb renomowanej firmy Talens.
Wernisaż wystawy odbędzie się 25.10.2006 r. o godzinie 18.00
BIOGRAFIA ARTYSTY
Piotr Pawiński urodził się w1953 roku w Wieluniu. W latach 1973-76 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu u Józefa Hałasa i Władysława Hasiora. Zajmował się konserwacją śląskich zabytków architektury: w Zamku Książ i w klasztorze pocysterskim w Lubiążu. Początkowo mieszkał w Warszawie, następnie przeniósł się do rodzinnego Rozwadowa, od 2004 roku ponownie powrócił do stolicy. Współpracował z Muzeum Narodowym wykonując na zamówienie kopie dzieł dawnych mistrzów. Jest pomysłodawcą i wykonawcą projektu zbioru fresków w Kościele św. Józefa w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i w zbiorach prywatnych w Polsce, Europie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Południowej Afryce, Australii, Nowej Zelandii.
Od kilku lat artysta tworzy kompozycje inspirowane antyczną rzeźbą grecką. Im właśnie poświęcona jest obecna wystawa.
Walka Bogów z Gigantami II
Bogowie Olimpu