Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.04.18 g. 20:16

Rozmowa i refleksja

"Mojżesz w Egipcie"
Żałoba narodowa zakończy się w niedzielę w nocy, ale kolejne dni będą naznaczone katastrofą pod Smoleńskiem. Teatr może być miejscem, w którym ludzie wspólnie spróbują zmierzyć się z traumą i porozmawiać o najważniejszych sprawach życia i śmierci. Laboratorium Dramatu zachęca widzów do takiej rozmowy w najbliższy poniedziałek.

Na scenie przy Olesińskiej 21 Anna Gajewska przeczyta fragmenty Starego Testamentu poświęcone dziejom Mojżesza w Egipcie.

 

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział Piotr Paziński (redaktor naczelny „Midrasza”), Bella Szwarcman-Czarnota (filozof), dr Zenon Waldemar Dudek (psychiatra) i publiczność.

 

Spotkanie odbywa się w cyklu „Ogród Księgi”, w którym aktorzy czytają wybrane fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Ogród Księgi jest otwarty dla wszystkich – wierzących i niewierzących.

 

Żydzi mówią o nim Mosze rabejnu – nasz nauczyciel Mojżesz.

Wedle Biblii był jedynym człowiekiem, który swobodnie rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz, znalazł się najbliżej transcendencji i został dopuszczony najbliżej boskich tajemnic. W żydowskiej tradycji był najmędrszym z ludzi, osobą, która – decyzją Opatrzności, ze względu na własne przymioty – została wybrana najważniejszym prorokiem, autorem Tory, duchowym przewodnikiem i politycznym twórcą narodu. Nie wiemy, jak wyglądał – wszystkie wizerunki starca z brodą i rogami pochodzą z czasów znacznie późniejszych. Miał 80 lat, kiedy z nakazu niebios, a może pod wpływem nieznanego wewnętrznego impulsu, rozpoczął swoją misję, która zrewolucjonizowała dzieje ludzkości. Początkowo odmówił, później nie wahał się spierać ze swoim Stwórcą, ale zawarł przymierze i doprowadził swój lud na skraj Ziemi Obiecanej.Piotr Paziński, kurator cyklu.

 

Anna Gajewska - w Laboratorium Dramatu grała Kobietę w „Koronacji” Marka Modzelewskiego oraz Polskę w „Szajbie” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Obecnie można ją zobaczyć w rolach Viviany w „Merlinie. Innej historii” Taduesza Słobodzianka, Dyrektorki w „Tiramisu” Joanny Owsianko oraz Loli w „Malambo” Tadeusza Słobodzianka. Laureatka Nagrody Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka na IX Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowa (Poznań, 2009).

 

  • Wstęp wolny
  • 19 kwietnia 2010,
  • godzina 19.00
  • Laboratorium Dramatu,
  • Olesińska 21
    (ul. równoległa do ul. Madalińskiego)


Autor: Labodram
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy