X-Apartments to projekt, w którym widz spaceruje według ustalonej trasy odwiedzając kilka mieszkań w wybranej dzielnicy miasta.
W każdym z nich zaproszeni artyści, czasem z udziałem lokatorów, aranżują dziesięciominutowe sytuacje w oparciu o antropologię codzienności i ekonomię doświadczenia.
Dramaturgię spektaklu budują poszczególne sekwencje i przemierzany pieszo dystans pomiędzy lokalizacjami.
X-Apartments nawiązuje także do postulatów Sytuacjonistów, by tworzyć sztukę w formie sytuacji w oparciu o psychogeografię – emocjonalne oddziaływanie przestrzeni na człowieka.
W 1986 r. w Gandawie miała miejsce wystawa Jana Hoeta Chambres d’Amis, w której kolekcja miejscowego muzeum została rozproszona po domach prywatnych na czas remontu gmachu instytucji. Wybrany obraz Van Gogha można było wypożyczyć, umieścić w salonie i udostępniać ‘zwiedzającym’ w określonych porach i godzinach.
Matthias Lilienthal, dyrektor berlińskiego Hebbel Theater, zaproponował, aby zamiast materialnych obiektów, zwiedzanie mieszkań opierało się o przeżycie konkretnego doświadczenia zainscenizowanego przez artystów.
Projekt X-Apartements jest częścią projektu „The Promised City”, którego tematem są refleksje na temat marzeń, iluzji i poszukiwania szczęścia w nowoczesnych metropoliach. ”The Promised City” jest wspólnym dziełem Goethe-Institut i Polskiego Instytutu w Berlinie we współpracy z M. st. Warszawa.
Poniżej przedstawiamy program X-Apartments.
X-Apartments Warszawa: