Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.07.30 g. 12:45

Historia Powstania w wersji scenicznej

Spektakle teatralne w 66. rocznicę Powstania Warszawskiego
O Powstaniu Warszawski można opowiadać na różne sposoby i wykorzystując różne wymiary sztuki. W tym roku organizatorzy mają do zaoferowania kilka spektakli skierowanych do dzieci i dorosłych.


 „Blok z Powiśla”


Aby dowiedzieć się jak na co dzień żyli warszawiacy podczas powstania – poznaj mieszkańców jednej z kamienicy. Budynek, w którym rzecz się dzieje usytuowany jest przy ulicy Konopczyńskiego 5/7. Spektakl jest satyryczną opowieścią z Optymistką, Fasoniarzem, Strojnicką, Morowym, Schronową, Mięczakiem, Plotkarką, Ważnym, Porucznikiem Szarym, Harcerzykiem Antkiem i Tygrysem.

Miejsce: kamienica przy ulicy Konopczyńskiej 5/7
Wejście: wstęp wolny
Termin: 31 lipca, godz. 17



 „Sztandary’ 44”


Widowisko przygotowane z oparciu o pamiętniki, dokumenty i relacje świadków. Przypomina, że Powstanie to nie tylko walczący, ale też ludność cywilna – dorośli i dzieci. Dzięki niemu możemy poznać bohaterów narodowych jak i zwykłych ludzi. Narracja jest rodzajem pielgrzymkowej modlitwy za kolejne dzielnice walczącej Warszawy – jest zapisem nastroju konspiracyjnej Pielgrzymki na Jasną Górę, jaka miała miejsce w sierpniu 1944 roku. Ta poetycka opowieść łączy w sobie cztery rodzaje ekspresji scenicznej: głosy operowe, głosy aktorskie, głos chóru ludowego i klasycznego. Podkład muzyczny będzie połączeniem muzyki symfonicznej w połączeniu z brzmieniami elektrycznymi i rzeczywistymi odgłosami Powstania. Wystąpią najwięksi polscy artyści: Wiktor Zborowski, Robert Gonera,Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Teresa Lipowska, Ewa Błaszczyk, Janusz Radek oraz śpiewacy operowi: Adam Kruszewski, Izabela Kłosińska i wielu innych.

Reżyseria: Roman Kołakowski
Miejsce: Plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego
Wejście: wstęp wolny
Termin: 31 lipca, godz. 20.00



 „Opowiem wam bajkę”


Inspiracją i podstawą do stworzenia tego spektaklu był bajki Zofii Lorentz i wspomnienia najmłodszych świadków Powstania zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej. Przedstawienie umożliwia przeniesienie się do powstańczej Warszawy widzianej oczami dzieci. - Lorentz i jej synek przenieśli się po Powstaniu do Łodzi. Kiedy on wracał ze szkoły - płakał i mówił, że dzieci nie wierzą mu w to, co się działo podczas Powstania w Warszawie – opowiadał reżyser, Paweł Łysak. - Lorentz, na jego prośbę, opisała niektóre okrutne wydarzenia, tak jak pisze się bajkę dla dziecka, któremu trzeba wytłumaczyć coś niewyobrażalnego.

Reżyseria: Paweł Łyska

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
Wejście: biletowane, rejestracja na: www.1994.pl/rejestracja
Terminy:1 sierpnia, godz. 24.00 – PREMIERA!
             2 – 5 sierpnia, godz. 22.00, codziennie




Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy