Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2011.03.15 g. 09:40

Zaczytaj się w Warszawie!

III edycja Kiermaszu Książek Przecenionych
Poziom czytelnictwa w Polsce nie wygląda najlepiej. Raport opublikowany przez Bibliotekę Narodową dobitnie potwierdza tę tezę. Okazało się bowiem, że w 2010 r. ponad połowa Polaków nie zajrzała do ani jednej książki. Co na to Warszawa?

Promuje, inspiruje, wymyśla nowe sposoby na popularyzowanie czytelnictwa wśród mieszkańców stolicy. Schowała nos w książce i zachęca innych do tego samego. A oto kilka inicjatyw związanych z książką w Warszawie.

 

III edycja Kiermaszu Książek Przecenionych

 

Organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego Kiermasz jest świetną okazją do kupienia po obniżonej cenie lektur takich wydawnictw (na co dzień dość drogich) jak: Książka i Wiedza, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Agora, a także Kojro, Salwator oraz Trio. Oprócz zakupów, na Kiermaszu będzie można wygrać nagrody-niespodzianki w loterii oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, np. Dniu Kultury Białoruskiej i pokazie filmu „Więzień nienawiści” (więcej informacji na stronie nzs.uw.edu.pl).

 

  • Gdzie i kiedy?
    Audytorium Maximum - Kampus Główny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28,
    15 i 16 marca w godzinach 9-17.

 

Kiermasz książek 

 

Wielki Antykwariat

 

Kolejna gratka dla entuzjastów lektury dobrej i niedrogiej. 19 i 20 marca Sen Pszczoły zamieni się w Wielki Antykwariat. Organizatorzy proponują zakupy na stoiskach warszawskich antykwariatów (ceny książek już od 1 zł!), na których będzie można znaleźć m.in. beletrystykę, książki podróżnicze, o sztuce, pamiętniki, biografie i wiele innych perełek z rozmaitych dziedzin. A to wszystko w rytmie starych, klimatycznych piosenek. Warto!

 

 

Stoisko w Śnie Pszczoły może posiadać każdy. Wystarczy tylko być zaopatrzonym w dużą ilość lektur na sprzedaż oraz wysłać zgłoszenie na adres bartosz.mindewicz@gmail.com.

 

  • Gdzie i kiedy?
    Sen Pszczoły,
    ul. Inżynierska 3 (poziom dolny);
    19 marca – od 14.00 do 20.00,
    20 marca – od 14.00 do ostatniej zainteresowanej osoby,
    wejście płatne 2 zł.

 

Antykwariat 

 

A może książkę do tego?

 

Literatura zamieszkała także na półkach warszawskich lokali. Smakowanie kawy lub herbaty w towarzystwie dobrej lektury stało się popularnym zwyczajem wśród bywalców kawiarni. Książką można się nie tylko poczęstować na czas spędzony przy stoliku, ale także przynieść własną, wymienić się na inną lub wypożyczyć (za zgodą właściciela lokalu). Taka praktyka promowana jest np. w KAFCE (ul. Oboźna 3, www.kawiarnia-kafka.pl), gdzie regały zapełnione zostały książkami uratowanymi ze skupów makulatury. Inne „kawiarnie z książką” to POCHWAŁA NIEKONSEKWENCJI (ul. Grójecka 118, www.pn-cafe.pl) oraz KAWKA (ul. Koszykowa 30, www.kawka.pl, skromne zbiory, ale ciekawe ;).

 

 

Kawiarnia Kawka.

 

Warto zajrzeć także do księgarnio-kawiarni TARABUK (ul. Browarna 6, www.tarabuk.pl), na której regałach zgromadzone zostały książki akademicko-naukowe z dziedzin humanistycznych (filozofia, socjologia, religioznawstwo, kulturoznawstwo i wiele innych), a także wybrane tytuły ciekawie (i z różnych punktów widzenia) poruszające ważne społecznie tematy. A w NUMERACH LITERACH (ul. Wilcza 26, www.numerylitery.pl) – książki dla dzieci!

 

 

W jakiej grupie jesteś?

 

W odpowiedzi na wspomniane wyniki badań Biblioteki Narodowej, na Facebook’u zaczęły powstawać rozmaite grupy poświęcone literaturze. Po co? Aby promować książki, zachęcać do ich czytania, a w rezultacie, zmienić smutną tendencję, jaka rysuje się w polskim społeczeństwie. Grupy są otwarte i dostępne dla każdego użytkownika Facebook’a. Można do nich dołączać i współtworzyć ich treść. Systematycznie powstaje więc społeczność ludzi, którzy lubią czytać, wymieniają się informacjami na temat nowości i wydarzeń. Grupa „Cały Facebook czyta!”, stworzona przez Wydawnictwo MG, zachęca do spędzania wolnego czasu z książką. Grupa „Tanie Czytanie” informuje o punktach, w których można znaleźć książkę na każdą kieszeń.

 

Warszawa także doczekała się swojej grupy - „Warszawa w literaturze” promuje się hasłem: „Literatura miejska. Historia, współczesność. Stołeczne historie, warszawscy bohaterowie, wasze ulice na literackich łamach”.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy