Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2011.09.02 g. 19:58

9 Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil 2011

8–12 września 2011, Warszawa

Festiwal odbędzie się w Domy Kultury Śródmieście, Scena na Smolnej 9. Opłat nie będze się pobierać. Motywem przewodnim będzie „PERNAMBUCO – Kwiat Północnej Brazylii” (Pernambuco – Flor do Nordeste)

Bom Dia Brasil

8 września, 2011, czwartek, 19.00

 

  • ceremonia otwarcia
  • Baile Perfumado” (projekcja filmu opowiadającego o życiu Lampião, brazylijskiego Janosika – dramat, Brazylia, 1997, 97 min., reż. Paulo Caldas, Lίrio Ferreira)
  • recital zespołu Alicja Bator Trio

 

Baile Perfumado
Kto powstanie, jeśli połączymy Janosika z żądnym krwi przywódcą brazylijskiej szajki, która napada, grabi i gwałci? Lampião. To człowiek-legenda żyjący w Brazylii na przełomie XIX i XX w., który dla pomszczenia ojca poprzysiągł zemstę na policji winnej jego śmierci. Podobnie jak Janosik chciał zabierać bogatym i oddawać biednym, jednak w swoich działaniach był znacznie bardziej okrutny. Lampião nie miał żadnych skrupułów. Wraz ze swoją bandą udawał się na krwawe łowy i własnoręcznie wymierzał sprawiedliwość. Skończył marnie. Zarówno on, jak i wybranka jego serca – Maria Bonita, a także cała szajka, zostali złapani w zasadzkę w wyniku zdrady i rozstrzelani. Na koniec odcięto im głowy, by później pokazywać mieszkańcom Brazylii, że najgorszy z najgorszych został zabity.

 

9 września, 2011, piątek, 13.00

 

Tradycyjnie w ramach Festiwalu Fundacja MACUNAIMA zaprasza na Panel Edukacyjny.
Jego program zapowiada się jak zwykle bardzo ciekawie. Przedstawiona zostanie m.in. kultura Pernambuco i najważniejsze jej aspekty. W panelu wezmą udział przedstawiciele Stowarzyszenia PUENTE, Państwowego Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, Fundacji Terra Brasilis oraz Fundacji Macunaima.

 

Ponadto zaszczyci nas swoją obecnością znany w środowisku akademickim i naukowym Brazylii – Profesor Carlos Pio, będący specjalistą do spraw stosunków międzynarodowych na Universidade de Brasília. Spotkanie zostanie przeprowadzone w języku angielskim.

 

  • 13.00
    panel Stowarzyszenia Puente
  • 14.30
    panel kulturowy: Dominika Woźniak (ISM UW) „Pod ostrzałem sugestii – wpływ telenowel na społeczeństwo brazylijskie”, Maria Wróblewska (Fundacja Terra Brasilis) „Oblicza sertão w kinie brazylijskim”, Katarzyna Grabowska (CESLA UW) „Choro – czyli co gra w duszy Brazylijczyka”
  • 16.00
    panel społeczno-polityczny: Paweł Kucharczuk (Fundacja Macunaima) „Fenomen kultury brazylijskiej w Polsce, zjawisko uniwersalne czy chwilowa moda”, Agata Błoch (Fundacja Macunaima) „CouchSurfing w Brazylii – od faveli do pałaców. Krok po kroku, kanapa po kanapie”, Bartłomiej Znojek (PISM) „Brazylia – strategiczny partner Unii Europejskiej”
  • 17.30
    gość honorowy – Carlos Pio (Profesor Stosunków Międzynarodowych na Universidade de Brasilia): “The Political Economy of Slow Growth in Brazil”, “Brazil:
    an emerging giant with feet of Clay” (panel w języku angielskim)
  • 19.00
    Nordeste 2000” (projekcja filmu pokazującego główne dylematy życiowe Brazylijczyków z północnego wschodu oraz ich marzenia o ucieczce na południe Brazylii w poszukiwaniu lepszego życia – dokument, Brazylia, 2001, 70 min., reż.: Vicente Amorim, David França Mendes)

 

Plakat 9. Festiwalu Brazylijskiego Bom Dia Brasil 2011

 

„Nordeste 2000”

Poruszający film o losach mieszkańców brazylijskiej prowincji zderzających się z rze-czywistością wielkiego miasta. Film pokazuje główne dylematy życiowe Brazylijczyków z Nordeste: ekstremalną religijność, która rządzi ich życiem, marzenia o ucieczce na południe Brazylii w poszukiwaniu lepszych warunków życia, bezrobocie, które dotyka zarówno tych, którzy wyemigrowali, jak i tych, którzy zostali. A wszystko to w rytmie muzyki forro i brega, przeplatane miłością i nadzieją na ślub, który poprawi pozycję społeczną bohaterów dramatu.

 

11 września, 2011, niedziela, 14.00

 

Popołudnie Brazylijskie

 

Jak zwykle niedzielne popołudnie Festiwalu należy do najmłodszych Brazyliszków. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać biżuterię i otrzymać malunek na buzi rodem wprost z Pernambuco. Zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne i sportowe poprowadzą animatorzy na co dzień pracujący z dziećmi. Nie zabraknie też atrakcji dla dorosłych – spotkanie zakończymy pokazem sztuki kulinarnej połączonym z degustacją, zaś przez cały dzień wydarzeniom towarzyszyć będą wystawa fotografii oraz sklepik brazylijski.

 

Ważna informacja dla rodziców: podczas zajęć w Domu Kultury Śródmieście dzieciom musi towarzyszyć opiekun. Chętni do udziału w treningu brazylijskiego ju-jitsu i capoeiry proszeni są o zabranie stroju na zmianę: gi lub dresu.

 

  • 14.00
    konkurs na najlepszy strój karnawałowy wykonany własnoręcznie (kawiarnia)
  • 14.45
    animacja taneczna: warsztaty samby dla dzieci (sala widowiskowa)
  • 15.30
    „Rio” (projekcja filmu opowiadającego o niezwykłych przygodach udomowionej papugi, która porzuca wygodne życie w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji i wyrusza do egzotycznego Rio de Janeiro – animacja, USA, 2011, 96 min., reż.: Carlos Saldanha) (sala widowiskowa)
  • 17.15
    warsztaty brazylijskiego jiu-jitsu dla dzieci (sala widowiskowa)
  • 18.00
    pokaz sztuki kulinarnej, degustacja (kawiarnia)
  • 18.45
    ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy strój karnawałowy z Pernambuco (kawiarnia)
  • 20.00
    „A Arvore da Musica” (projekcja filmu mówiącego o tym, że przyszłość muzyki klasycznej zależy od jednego rodzaju drzewa, które rośnie tylko w Brazylii – pau-brasil, z niego wyrabiane są wyjątkowe smyczki, będące obiektem pożądania każdego miłośnika muzyki klasycznej. Niestety duży popyt na nie powoduje uszczuplanie się jego zasobów w zastraszającym tempie – dokument, Brazylia, 2008, 75 min., reż.: Otavio Juliano)
  • 15.00–18.00
    malowanie twarzy, wyrób biżuterii (kawiarnia)
  • 15.00–19.00
    sklepik brazylijski, wystawa fotografii, stoisko Fundacji Macunaima (kawiarnia)

 

Szczegółowy program całego Festiwalu 

 

ORGANIZATORZY

 

ED Szynszyl Production Dom Kultury Śródmieście w Warszawie Macu Naima - Fundacja Kultury Brazylijskiej

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy