Galę poprowadził Paweł Deląg, który zapraszał na scenę gospodarzy i kolejnych gości.
Licznie przybyłych przywitała Małgorzata Szlagowska-Skulska, Dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", która krótko opowiedziała o pięcioletniej historii Festiwalu.
5. jego edycja, który do tego roku był Festiwalem Sputnik nad Warszawą, przeniosła się także do 40 innych miast w Polsce
Małgorzata Szlagowska-Skulska,
Dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"
i Paweł Deląg
Gala otwarcia, ze względu na swój jubileuszowy charakter, była bardzo uroczysta. Osobistości świata polityki i kultury przybywały do gmachu Sali Kongresowej w świetle płonących pochodni. Swoją obecnością galę uświetnili: Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Aleksiejew, Doradca Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. Kultury Jurij Łaptiew, gość specjalny festiwalu i jego bohater, wybitny reżyser Andriej Konczałowski, rosyjski kosmonauta Jurij Baturin oraz twórca pierwszego sputnika Jurij Siłajew. Stronę polską reprezentowali: Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Adam Rotfeld – Minister Spraw Zagranicznych w 2005 roku, Jacek Fuksiewicz Dyrektor ds. Produkcji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przedstawiciele Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Aleksander Aleksiejew
Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP
Podczas ceremonii zostały odczytane listy powitalne prezydentów Polski – Bronisława Komorowskiego oraz Federacji Rosyjskiej – Dimitrija Miedwiediewa.
Jurij Łaptiew
Doradca Prezydenta Rosji ds. Kultury
Wielką niespodzianką była wypowiedź i publiczna informacja ze strony Federacji Rosyjskiej, w której Ambasador Aleksander Aleksiejew zapowiedział przyznanie Dyrektor Festiwalu Małgorzacie Szlagowskiej-Skulskiej Orderu Przyjaźni, w geście uznania za ogrom pracy i budowanie dialogu kulturalnego między Polską a Rosją.
Order Przyjaźni jest najwyższym oznaczeniem w Federacji Rosyjskiej i będzie w najbliższym czasie wręczony pani Dyrektor Fetsiwalu "Sputnik nad Polską" Małgorzacie Szlagowskiej-Skulskiej.
Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej w Polsce otrzymał w ubiegłym roku Andrzeja Wajda.
Po części oficjalnej przyszła pora na film otwarcia festiwalu. Skrzętnie skrywaną tajemnicą, okazał się "Dziadek do Orzechów i Król Szczurów" - Andreja Konczałowskiego, oparty na słynnym balecie Piotra Czajkowskiego.
Reżyser Andriej Konczałowski
Był to bardzo trafny wybór organizatorów. "Dziadek do Orzechów i Król Szczurów" to familijna opowieść dla każdego. Ze świetną obsadą: młodziutką Elle Fanning, Nathanem Lane oraz Johnem Turturro w roli Króla Szczurów. Superprodukcja ze znakomitymi efektami specjalnymi.
Ułamek sekundy z filmu
"Dziadek do Orzechów i Król Szczurów"
Niestety inne fajne ułamki są nieostre :(
Znakomicie dopisała frekwencja. Nie zabrakło wielkich osobistości. Obecny był Krzysztof Zanussi, Daniel Olbrychski, Danuta Stenka, Przemysław Sadowski z żoną Agnieszką Warchulską, Marcin Wrona. Bardzo licznie przybyli ludzie branży filmowej i przedstawiciele instytucji kulturalnych.
W trakcie Gali nieźle napracował się pan Michał Bajorek, tłumacz, któremu Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zadał trud przetłumaczenia fragmentu wiersza Świętopełka Karpińskiego pt. Życiorys, który użył w swym wystąpieniu odbierając statuetkę „Przyjaciela Festiwalu”. Fragment wiersza oddaje pozostawienie za sobą przez Festiwal Sputnik pewnego etapu, i że na przyszłe lata jeszcze lepiej się zapowiada.
Do tych symatycznych gratulacji i życzeń przyłączamy się wszyscy.
Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński
Gdy robiąc swe wieczorne siusiu
Na nocnik jeszcze pupką siadał
O krok był już od geniuszu
Bardzo się dobrze zapowiadał
A kiedy wyrósł na STUDENTA
I wągry nad książkami zjadał
Miał już niezbite argumenta
Że się najlepiej zapowiadał
(Fragment wiersza Świętopełka Karpińskiego pt. Życiorys)
Równolegle do Festiwalu Sputnik nad Polską odbywa się w Moskwie Festiwal Filmów Polskich „Wisła”, którego głównym celem jest zaprezentowanie widzom rosyjskim najwybitniejszych filmów polskich. Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 roku I Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, w warszawskim kinie Kinoteka.
Bluzka Festiwalu Wisła
Foto. Michał Pawlik i Organizator Festiwalu