Duo del Gesù
Duo del Gesù:
Program:
BIOGRAFIA Duo del Gesù
Arnaud Alexandre Kaminski (skrzypce)
Urodził się w Paryżu, tam ukonczył z wyróżnieniem konserwatorium w klasie Rolanda Daugareil'a (wychowanek Yehudi Menuhina i Henryka Szerynga, koncertmistrz-solista Orkiestry Paryskiej) oraz Hratchy Haroutunian'a (byly uczeń i asystent Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim) równolegle studiując slawistykę i kulturoznawstwo Europy środkowej na słynnym paryskim uniwersytecie Sorbonne, otrzymując dyplom DEUG z wyróżnieniem pocztu profesorskiego. Obecnie kończy studia drugiego stopnia pod kierunkiem Profesora Macieja Sobczaka w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w której często pełni role koncertmistrza symfonicznej orkiestry akademickiej.
Jest laureatem trzeciej nagrody skrzypcowego konkursu „L'archet d'or” w Paryżu (2001). Kilkakrotnie był stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brał udział w licznych konferencjach i sesjach naukowych zarówno we Francji jak i w Polsce (Université Paris Sorbonne, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Slaski oddzial w Cieszynie, Instytut Polski, Fondation Jean Paul II, Biblioteka oraz Ambasada Polska w Paryzu, Akademia Muzyczna w Lodzi, w Gdansku...) Występował z wieloma różnymi orkiestrami (Orchestre des Jeunes de Paris, Orchestre de la Sorbonne, Polska Filharmonia Kameralna, Klang Forum Mitte Europa, International Mahler Orchestra, Filharmonia Baltycka, RIAS Jugendorchester, Elblaska Orkiestra Kameralna...) w prestiżowych salach koncertowych miedzy innymi w Salle Gaveau, Théâtre Mogador oraz Théâtre de la Mutualité w Paryzu, Konzerthaus w Baden Baden, Konzerthaus i RBB w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, Tonhalle w San Gallen, Tonhalle w Düsseldorfie... pod batuta znakomitych dyrygentów jak chociażby Jean Claude Casadesus, Jacques Grimbert, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Tadeusz Strugała, Krzysztof Penderecki, Kai Bumann, Latham Koenig, Thüring Bräm, Massimiliano Caldi...
Doskonalił swe umiejętności z wybitnymi artystami: Ivry Gitlis, Konstanty Andrzej Kulka, Sergiej Stadler, Abdel Rahman El Bacha, Eberhard Feltz, Appolon Musagète Quartett, Quatuor Ebène, Quatuor Enesco, Fine Art Quartet.
Jest współzałożycielem i członkiem zespołów kameralnych Balthus Quartet oraz Duo Del Gesù, które prężnie rozwijają się i koncertują głownie na obszarze Polski, otrzymując przychylne recenzje. Gra na dwudziestowiecznych skrzypcach czeskiego lutnika Karela Pilara francuskim smyczkiem autorstwa uznanego smyczkarza Jacques'a Audinot'a.
Krzysztof Tymendorf (altówka)
Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833 ). Jest studentem V roku klasy altówki prof. Ireny Albrecht oraz asystentem Błażeja Maliszewskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Doskonalił również swoje umiejętności w Wiedniu - Universität fur Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Wolfganga Klosa.
Jest współzałożycielem i członkiem Duo del Gesù oraz Balthus Quartet, jednego z najbardziej interesujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Balthus Quartet debiutował w 2011 roku w Filharmonii Zielonogórskiej, koncertując wraz z najwybitniejszy polskim oboistą Tytusem Wojnowiczem. Wiedzę kameralną czerpał od takich znakomitości jak m.in. Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Peter Schuhmayer (Artis Quartet), Apollon Musagète Quartet, Quatuor Ebène, Eberhard Feltz, Averis Kuyumjian.
Koncertował i brał udział w rozmaitych festiwalach w wielu krajach Europy. Od roku 2007 jest prowadzącym grupę altówek w najstarszej młodzieżowej orkiestrze na świecie – RIAS Jugendorchester, funkcję lidera ma również w takich orkiestrach jak: Landesjugendorchester Bremen, Junges Philharmonisches Orchester Niedersachsen, a od roku 2010 jest zastępcą prowadzącego grupę altówek w International Mahler Orchester.
Współpracuje z takimi orkiestrami jak Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, a jako skrzypek z Morphing Vienna Chamber Orchester.
Mimo młodego wieku grał już pod batutą największych dyrygentów takich jak między innymi: Pierre Boulez, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, jak i z wielkimi solistami: Ivry Gitlis, Kolja Blacher, Konstanty Andrzej Kulka, Łukasz Długosz, Quatuor Ebène
Nagrywał dla takich rozgłośni radiowych jak: Deutsche Radio Kultur, Bayerischer Rundfunk, Radio ORF Wien, Polskie Radio Program 1 oraz telewizyjnych: Telewizji TVP 1, Telewizji Polsat. Pracował na planie filmowym w charakterze muzyka, podczas zdjęć do najnowszego filmu Agnieszki Holland pt. „W ciemności”. Obecnie gra na altówce angielskiego lutnika J. Edwina Bonna z roku 1893.
Zdjęcie Krzysztofa Tymendorfa pochodzi ze strony Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku
Zdjęcie duetu nadesłał Krzysztof Tymendorf
Autorka zdjęć: Aleksandra Maj