Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) jest autorem książek Gra w życie. "Opowieść o Bohumilu Hrabalu" (2004), zbioru esejów "Praski elementarz" (2001) oraz przekładów prozy Bohumila Hrabala, Josefa Škvorecky’ego i Egona Bondy’ego. W latach 1995–2002 redagował „Gazetę Środkowoeuropejską”, dodatek „Gazety Wyborczej” poświęcony problematyce krajów Europy Środkowej, później pracował w tygodnikach „Polityka” i „Forum” . Obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”. Mieszka w Podkowie Leśnej.
ALEKSANDER KACZOROWSKI - "EUROPA Z PŁASKOSTOPIEM"
Współpraca: Tomasz Maćkowiak
Seria ROZMOWY to nowa inicjatywa Wydawnictwa Czarne. Będą się w niej ukazywały książki, których autorzy kultywują sztukę rozmowy – tę "bardzo europejską, kontynentalną formę literacką" (Aleksander Kaczorowski).
Pierwsza z nich, "Europa z płaskostopiem" Aleksandra Kaczorowskiego (wspólpraca: Tomasz Maćkowiak), to rozmowy z czeskimi, słowackimi, węgierskimi i polskimi muzykami, pisarzami, reżyserami filmowymi, historykami i politykami o kulturze i historii najnowszej Czechosłowacji, Czech, Słowacji. A tak naprawdę - o dzisiejszej Europie Środkowej. Bo te rozmowy są "o Czechach i o nas. O tym, gdzie właściwie dzisiaj jesteśmy. My - Polacy, Czesi - Środkowoeuropejczycy" – mówi autor i dodaje: "To jest książka popularyzatorska, adresowana do kogoś, kto już dążył się odrobinę Czechami czy Europą Środkową zainteresować, ale tak naprawdę wszystkiego jeszcze chciałby się dowiedzieć". Rozmówcami Kaczorowskiego i Maćkowiaka są Milan Hlavsa, Egon Bondy, Petr Zelenka, Jiří Menzel, Jan Svěrák, Peter Pithart, Pavel Kohout, Antonín Liehm, Jan Vladislav, Josef Kroutvor, Jerzy Tomaszewski, Ľubomír L`Lipták, Ivan Čičmanec, Győrgy Varga, Drago Jančar.
Europa z płaskostopiem to taki niezbędnik czechofila. Jeśli ktoś uważa, że Praga to najpiękniejsze miasto na świecie, Hrabal jest największym pisarzem XX wieku, a najlepsze piwo to pilzneńska dwunastka, musi przeczytać tę książkę. Pozostali - ci, którzy błądzą w swej niewiedzy o Czechach - też powinni. Może wtedy zmienią zdanie.
7 grudnia (czwartek), godz. 17:00;
Dom Książki, ul. Bracka 20