Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2006.12.16 g. 23:51

Odgrywanie płci

wykład III - Judith Butler

Kiedyś próbowałam gry aktorskiej, ale kompletnie się do tego nie nadaję
Przeciwstawiam się rozumieniu mediów jako czegoś monolitycznego. Nie są one ani monolityczne, ani nie zawsze ich celem jest udomowienie. Czasami wręcz same produkują obrazy, nad którymi nikt nie sprawuje kontroli. Ten rodzaj nieprzewidywalnego efektu może pojawić się w samym centrum konserwatywnego medium, bez niczyjej świadomości. Są sposoby na wykorzystanie dominujących mediów. Polityka estetycznego przedstawienia ma tu do odegrania niezwykle ważną rolę

Judith Butler

 

NIEODROBIONE LEKCJE - CIAŁO I TEATRALNOŚĆ

Judith Butler - odgrywanie płci

 

Na kolejnym wykładzie będziemy zastanawiać się nad tym, do jakiego stopnia płeć uwarunkowana jest przez kulturę, jaki jest związek między ogrywaniem roli w teatrze a nabywaniem gestów i powtarzaniem zachowań według wzorców kształtowanych przez społeczeństwo. Wreszcie spróbujemy zapytać czy i jak możliwa jest (również w teatrze) polityka emancypacji kobiet, jeśli sama kobiecość nie może być dłużej jej fundamentem. Czy właściwą odpowiedzią na tę wątpliwość jest występ drag queen czy może raczej teatr ironicznie wykorzystujący wyświechtane role napisane dla poszczególnych płci?

 

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza

w najbliższy wtorek 19 grudnia na wykład III - Judith Butler - odgrywanie płci

g. 19.00

miejsce:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,

Al. Ujazdowskie 6

sala wykładowa

Wstęp wolny

 

Paweł Mościcki (ur. 1981) - studiował kulturoznawstwo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantem Wydziału Polonistyki UJ. Redaktor "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego" i członek zespołu "Krytyki Politycznej". Zajmuje się współczesną filozofią, teorią literatury i innymi dziedzinami sztuki. Mieszka w Warszawie.

 

Judith Butler (ur. 1956) jest profesorką literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci. Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Gender Trouble: Feminism and The Subversion of Identity, która zapoczątkowała tzw. queer theory. Butler, słynąca z przekonań feministycznych i lesbijskch, zaprezentowała w niej miażdżącą krytykę wszelkich tożsamości płciowych i seksualnych, które uważa się za naturalne czy normalne. Inne prace: Bodies that Matter: On the Discursive Limits of "Sex" (1993), The Psychic Life of Power: Theories of Subjection (1997), Excitable Speech: A Politics of the Performative (1997), Antigone’s Clair (2000), Undoing Gender (2004), Giving an Accounf of Oneself (2005).

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy