6 stycznia (sobota),
godz. 11.00 – 13. 00 – WARSZTATY TAŃCA BIAŁORUSKIEGO i NAUKA PIEŚNI BIAŁORUSKICH, prowadzenie - Oleg Saprończyk (taniec),Veranika Kuzauleva (wokal). Odpłatność 20 zł, zapisy telefoniczniew sekretariacie Dorożkarni.
Oleg Saprończyk z Dorożkarnią współpracuje już od kilku lat. Prowadził zajęcia z dorożkarniową młodzieżą w czasie letnich warsztatów w Jadwisinie. Jest absolwentem Witebskiej Szkoły Iskustw i dyplomowanym instruktorem tanecznym. Wraz z nim do Warszawy przyjedzie Veranika Kuzauleva, która uczyć będzie uczestników warsztatów białoruskich pieśni narodowych.
7 stycznia (niedziela),
godz. 16.30 – WARSZTATY TAŃCA AFRYKAŃSKIEGO, MODERN i KLASYCZNEGO – wstęp wolny.
Benoit w swoich ruchach i krokach przekazuje widzom radość, pokój i miłość.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tańcem na spotkanie, które będzie miało swoją kontynuację w kolejnych miesiącach. Benoit zaprasza szczególnie gorąco – pragnie podzielić się z uczestnikami zajęć swoim afrykańskim ogniem i osiągnąć we wspólnym tańcu prawdziwie afrykańską temperaturę. Benoit le Gros jest tancerzem legitymującym się wieloma świadectwami i dyplomami w zakresie tańca (m.in. dyplom tańca tradycyjnego Togo, świadectwo z wyróżnieniem w dziedzinie tańca tradycyjnego – Zespół HEBIESO, świadectwo z wyróżnieniem w dziedzinie tańca afrykańskiego i tradycyjnego Union des Balet du Togo, międzynarodowy dyplom tańca afro-współczesnego, klasycznego i modern Międzynarodowej Szkoły HENRI MOTRA). Jest również absolwentem kursu w zakresie widowisk „Światło i Dźwięk” Stowarzyszenia Techników Dźwięku i Światła.
Młody Afrykańczyk zaproponował Dorożkarni współpracę i podjął się prowadzenia przez kilka najbliższych miesięcy specjalistycznych warsztatów tanecznych. Propozycję przyjęliśmy z wielką radością – rzadko bowiem zdarza się, aby naszymi mistrzami w dziedzinie tańca afrykańskiego byli rdzenni mieszkańcy Afryki, wielokierunkowo wykształceni i z niemałym doświadczeniem. Styczniowe warsztaty są już trzecim spotkaniem z Benoit le Gros.
13 stycznia (sobota),
godz. 10.00 – 13.00 – RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE – odpłatność 10 zł, ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie!
Warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, dziadków, cioć i wujków.... Zajęcia prowadzi Janusza Żabowski, nieocenionego Mistrza Gliny, Koła Garncarskiego i Ceramicznego Pieca! Pragniemy, aby całe rodziny pod okiem naszego instruktora wykonywały różnorodne przedmioty sztuki użytkowej, które potem – podczas kolejnych spotkań – po wypaleniu ich w piecu, będą mogły poddać skomplikowanemu procesowi szkliwienia. Tym razem Janusz Żabowski szczególnie gorąco zachęca do wspólnego toczenia na kole garncarskim!
14 stycznia (niedziela),
godz. 11.00-15.30 – WARSZTATY INTEGRACYJNE, wstęp wolny.
Warsztaty organizowane we współpracy z Fundacją Sprawni organizując, zapraszamy osoby niepełnosprawne i ich pełnosprawnych kolegów. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego instruktora ceramiki, terapeutów i wolontariuszy (z LO im. Stefana Batorego w Warszawie).
14 stycznia (niedziela),
godz.18.00 – KINO NIEZALEŻNE – projekcja filmu „BRAND NEW WORLD” oraz spotkanie z twórcami, wstęp wolny
Bohaterami wieczoru będą twórcy „Brand New Word”. Trwający 56 minut film zrealizowała niezależna polsko-brytyjska spółka autorska Andrzej Wójcik i Ewan Jones-Morris. Film odwołuje się bezpośrednio do tez zawartych w wizjonerskim dziele Aldousa Huxley'a Nowy wspaniały świat z 1932 roku. Konsumpcjonizm, globalizacja, komercjalizacja – zagrożenia cywilizacyjne rozpoznane przez Huxleya wcale nie straciły na swej niszczącej mocy, wręcz przeciwnie. Prezentowany film dokumentalny rozgrywa się na wielu planach: autorzy rozmawiają z europejskimi intelektualistami, specjalistami i po prostu zwykłymi ludźmi. Sugestywny obraz, montaż, zmienność scenerii to tylko dodatkowe walory tego znakomitego filmu.
16 stycznia (wtorek),
godz. 19.30 – SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI – „BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH” – spektakl w wykonaniu Teatru FIAKIER (prapremiera), wstęp wolny.
Autorką tekstu, który posłużył za kanwę przedstawienia, jest Małgorzata Stachowicz (licealistka z Katowic) – laureatka Ogólnopolskiego Konkursu dla dzieci i młodzieży na sztukę teatralną „Na Scenę” organizowanego przez Dom Kultury WŁOCHYw 2006r. Wymieniony utwór otrzymał jedną z głównych nagród (przyznano 6 nagród równorzędnych i wyróżnienia), a Stanisław Dembski – juror konkursu, a jednocześnie opiekun Teatru Fiakier postanowił wykorzystać tekst w swojej pracy z młodzieżą. Przedstawienie jest zapisem zmagania się młodego zespołu z tekstem, który stworzyła rówieśniczka. Wspólne poszukiwania środków wyrazu, budowanie postaci o bardzo pogłębionych psychologicznie wnętrzach, walczących o przetrwanie w świecie wykreowanym przez młodą autorkę, stanowią poważne wyzwanie dla aktorów Teatru Fiakier. Bohater sztuki poszukuje pracy i trafia do biura rzeczy znalezionych . Otrzymuje zatrudnienie niespodziewanie szybko. Do biura zaczynają przychodzić podejrzani petenci….
Zagubieni we współczesnym świecie ludzie szukają przedmiotów, które stracili, a które przywołują istotne momenty ich życia. Tajemnicze „Biuro” wydajeim te przedmioty, jeśli wykażą determinację w dążeniu do ich odzyskania. Z każdą sceną przekonujemy się jednak , że jest to „Biuro” w którym ludzie pragną odnaleźć swoje marzenia i szczęście.
Teatr Fiakier to grupa twórcza skupiająca młodzież warszawskich gimnazjów i liceów. Liczy kilkanaście osób, które pod okiem doświadczonego instruktora – Staszka Dembskiego dają wyraz swoim teatralnym pasjom, próbując m.in. w świecie teatru odnaleźć odpowiedzi na dręczące ich pytania. Premiera pierwszego przedstawienia zespołu Bar Raj odbyła się w kwietniu 2005 na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Szkolnych MELPOMENA W SZKOLNEJ ŁAWCE w Starej Prochowni (przegląd organizowany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej) gdzie spektakl zdobył II nagrodę, a Stanisław Dembski otrzymał Dyplom Mazowieckiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w dziedzinie edukacji artystycznej dzieci. Kolejna premiera Poza granicami absurdu odbyła się w lutym ubiegłego roku w DK Włochy i została uhonorowana nagrodą GRAND PRIX na VII Przeglądzie Teatrów Amatorskich SPOT w Warszawie.
17 stycznia (środa),
godz. 11.00 – GALERIA DOROŻKARNI WERNISAŻ POKONKURSOWEJ WYSTAWY PLASTYCZNEJ SZOPKA – ANIOŁ 2007
19 stycznia (piątek),
godz. 19.00 – SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI „NOWY” – spektakl w wykonaniu Grupy Tańca Nowoczesnego EXCEED (premiera), wstęp wolny.
Zespół, który tworzą uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych powstał we wrześniu 2004, a jego instruktorami są Zuza Zielińska i Jakub Łukowski. Do tej pory grupa przygotowała dwie premiery: spektakl taneczny Bo warto…. – (czerwiec 2005) oraz przedstawienie teatralno- taneczne Freak Show (kwiecień 2006). Nowy to trzecia oryginalna prezentacja Exeedu, która podobnie jak poprzednie premiery zespołu może okazać się kolejnym miłym zaskoczeniem! Spektakl opowiada historię miłosną, a jego głównymi bohaterami są postaci z dwóch krańcowo różnych światów. Pierwszy z nich to świat współczesnej subkultury, hip-hopu, tańca ulicznego…. Drugi zaś to - bardziej wyrafinowany, często uważany za snobistyczny - świat jazzu. Jesteśmy świadkami spotkania młodego tancerza b-boyowego z piękną piosenkarką jazzową. Czy te dwie zupełnie różne osobowości mogą znaleźć wspólny język? Czy ich drogi się połączą, czy wprost przeciwnie - każdy z dwojga bohaterów pójdzie w inną stronę? Wszystkie perypetie przedstawione są poprzez, taniec, śpiew i słowo.
Całość została wymyślona i wyreżyserowana przez instruktorów: Zuzę Zielińską i Jakuba Łukowskiego, przy owocnej współpracy z zespołem! Wykonawcami są oczywiście młodzi artyści z Grupy Tańca Nowoczesnego EXCEED!
20 stycznia (sobota),
godz. 19.00 - SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI „NOWY” – spektakl w wykonaniu Grupy Tańca Nowoczesnego EXCEED, wstęp wolny.
27 stycznia (sobota),
godz. 18.00 – „GDZIE GÓRY CHMUROM DŁOŃ PODAJĄ” – wieczór z piosenką turystyczną – prowadzenie: Karol Płudowski, wstęp wolny.
Na spotkanie z Karolem Płudowskim i jego śpiewanką turystyczną zapraszamy wszystkich, którzy kochają dziką przyrodę, nastroje poetyckie i wspólne śpiewanie przy ognisku podczas górskich wędrówek, spływów kajakowych lub rowerowych wycieczek. Jest to już trzecia impreza z tego cyklu – w grudniu 2004 roku Karol Płudowski zainaugurował w Dorożkarni wspólne śpiewanie przy świecach, aby w marcu 2005 poprowadzić spotkanie z folklorem i sztuką łemkowską (Biesiada w Łemkowskiej Chacie).
Obecnie zapraszamy do ponownego wspólnego wykonania piosenek turystycznych! Przebojów radiowo-telewizyjnych programowo nie zaśpiewamy. Wybierzemy raczej pieśni tradycyjne, ludowe (z różnych krajów),oraz samorodną twórczość wędrowców. Jak zwykle naszą „śpiewankę” poprowadzi dyplomowany (od niedawna) włóczęga i pieśniarz Karol Płudowski wraz ze swoimi gośćmi. Kto chciałby odetchnąć od „plastikowych” list przebojów, a zakosztować radości posłuchania nastrojowych piosenek w wykonaniu Karola Płudowskiego, niechaj odwiedzi tego dnia Dorożkarnię!
Karol Płudowski – bard, pieśniarz, poeta i kompozytor. Od trzydziestu lat zajmuje się piosenką turystyczną i animacją społeczno-kulturalną. Człowiek gór, spotykany na szlakach od Bieszczadów po Izery. Autor znanych piosenek i wielokrotny laureat ogólnopolskich festiwali w swojej branży. W 1993 roku jego piosenka, której refren zaczyna się od słów: „widzę ją kiedy oczy zamykam” zdobywa czołowe miejsce w Plebiscycie Muzycznej Jedynki.
Więcej informacji o Karolu Płudowskim: www.zapiecek.art.pl/artists/pludowski,
godz. 19.00 – SIEKIERKI SIĘ ŚMIEJĄ – „KIEROWNICA MA GŁOS” - program w wykonaniu kabaretu FRASZKA – wstęp wolny.
Kabaretus Fraszka jest formacją kabaretową wyrosłą z teatru studenckiego. Fraszka to jeden z najbardziej oryginalnych kabaretów młodego pokolenia. Niebanalne, awangardowe pomysły łączy z dbałością o warsztat sceniczny (dwóch członków to dyplomowani aktorzy ZASP, jeden to student reżyserii).
Kabaret powstał w 2002 roku i ma na koncie cztery programy kabaretowe, liczne nagrody i wyróżnienia oraz wiele występóww całym kraju – od telewizyjnych realizacji HBO na Stojaka! po spektakle w zakładzie karnym przy ul. Rakowieckiej. Jest laureatem kilkunastu przeglądów kabaretowych i filmowych (m.in. I nagroda - Festiwal Dobrego Humoru, Gdańsk 2005 – współorganizator: TVP; I nagroda - Festiwal Sztuki Estradowej ZASP 2003). Ma na swoim koncie realizacje telewizyjne (HBO na Stojaka, FAMA 2003) i udany debiut filmowy – film Animator (nagradzany na konkursach kina niezależnego, emitowany na kanałach TVP Kultura i Kino Polska).
Kierownica ma głos – Czy to ptak? Samolot? Może sprzęt gospodarstwa domowego marki Zelmer? Nie! To Kierownica! Tym razem zabierze nas w podróż z ośnieżonych górskich szczytów aż po gorące, bardzo gorące (tak, tak!) szpitalne sale. Przy okazji pojawią się postaci, które znamy i lubimy oraz …. pozostałe. Tych drugich będzie większość bezwzględna (2/3 i jeden głos). Bezwzględnie zapraszamy!
DK DOROŻKARNIA
ul. Siekierkowska 28,
tel. 022 841 91 22,
tel./fax 841 72 17