Otwarcie: 6 grudnia godz. 19.30
Na wystawie zobaczycie kolaże zrobione z PRL-owskich znaczków pocztowych, które przywołują wspomnienia dziecięcych kolekcji z klasera, lecz przedstawiony tu nierealistyczny świat w skondensowanej formie, stworzony z wielu zestawionych ze sobą elementów – pozostawał często niezauważony.
Wspomnienie lat 80-tych, ostatnich lat pereelowskiego dzieciństwa, łączy się ze zbieraniem wszystkiego, co kolorowe. Problematyczne teraz opakowania po produktach spożywczych, które wypełniają kontenery na śmieci, wysypują się z przepełnionych pojemników na recycling, były kiedyś skarbem eksponowanym w widocznym miejscu dziecięcego pokoju czy domowego salonu. Choć ówczesne znaczki z dziecięcych klaserów były formą wizualnej propagandy, przedstawiając historyczne postaci, miejsca, wydarzenia, zdobycze technologii krajów komunistycznych, dla dzieci stawały się zdobyczą równie cenną jak puszka po Coca-Coli czy opakowanie po „niemieckiej czekoladzie z okienkiem". Tworzenie kolekcji kolorowych przedmiotów było rodzajem łączności ze światem i pełniło funkcję społeczną.
Ponowne przyjrzenie się znaczkom przechowywanym w moim dziecięcym pokoju wydobyło ich motywy surrealistyczne. Grzyby o dziwnych nazwach i antropomorficznych kształtach, abstrakcyjne ukazanie architektury, błędy w perspektywie przy odwzorowywaniu scen walk zapaśniczych, portrety niepokojąco zdeformowanych twarzy, astronauci w umownej przestrzeni kosmosu... składają się na obraz mitologicznego świata realizmu absurdalnego.
Wystawa potrwa do 6 stycznia - Międzynarodowego Dnia Filatelisty.
W otwarciu wystawy wystąpi Candelaria Saenz Valiente z zespołu ParisTetris.
Tu znajdziesz link do wydarzenia: http://www.facebook.com/events/279048198803050/
Robert Bęza ( ur. 77) - zajmuje się wideo-kolażem, wideoklipem, fotografią, projektowaniem graficznym i vj-ingiem. Współpracował z artystką dźwiękową Miya Masaoka - wizualizacje do koncertu w ramach programu A.I.R. Laboratory. Autor oprawy wizualnej finałowego koncertu VI Festiwalu Warszawskiego "Niewinni Czarodzieje". Współpracuje na stałe z zespołem ParisTetis jako vj, twórca wideoklipów. Seria kolaży prezentowana w ramach Flickr Artists jak dotąd była pokazywana jedynie w sieci.
Cykl Flickr Artists został zainicjowany w lutym 2011 wystawą prac Łukasza Wierzbowskiego w Galerii Nizio.