Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2008.10.30 g. 20:09

Warszawa w listopadzie 1918 r.

Tak mało pomnę... Ów dzień był jak chwila.
Wystawa w Muzeum Niepodległości 9.11.2008-2.03.2009 al. Solidarności 62

W Muzeum Niepodległości 9 listopada o godz. 12.00 otwarta zostanie wystawa 'Warszawa w listopadzie 1918 roku. Tak mało pomnę... Ów dzień był jak chwila'. Ekspozycja ukazuje życie stolicy w czasie I wojny światowej, a zwłaszcza w przełomowych dniach listopadowych, gdy Polacy odzyskali niepodległość. Powszechny zryw społeczeństwa doprowadził do rozbrojenia Niemców, w którym brali udział nie tylko żołnierze i inne służby mundurowe, ale także cywile a nawet nastoletni chłopcy. Zryw ów nie był wytworem chwili, ale w dużej mierze wynikał z ugruntowanych w przeszłości postaw Polaków, szczególnie podczas Wielkiej Wojny. Dlatego na wystawie przełomowe chwile 1918 roku poprzedzone są nakreśleniem obrazu Warszawy lat 1914-1917. Licznie zebrane pamiątki pozwalają poznać poszczególne zagadnienia, wczuć się w nastrój miasta, bliżej poznać realia życia w Warszawie, rządzonej najpierw przez Rosjan, później okupowanej przez Niemców.

 

Do najcenniejszych obiektów na wystawie należą (w nawiasie podano instytucję-właściciela):

 

.         list o historycznym znaczeniu napisany przez Józefa Piłsudskiego do jego politycznego oponenta Romana Dmowskiego zawierający propozycję wspólnego działania na rzecz Polski (Archiwum Akt Nowych) - oryginał będzie prezentowany jedynie w dniach 9-11 XI 2008

.         ulotki, odezwy z listopada 1918 roku ukazujące różne postawy grup politycznych w dniach, gdy odradzało się państwo polskie (Muzeum Niepodległości)

.         salon mieszczański w stylu secesji (Muzeum Mazowieckie w Płocku)

.         łańcuch sędziowski sądów Królewsko-Polskich, świadectwo odradzania się władzy polskiej jeszcze przed 11.11.1918 (Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie)

.         zbiór numizmatów - pamiątkowych plakietek z czasów I w.ś. opisujących doniosłe wydarzenia i niewygody życia (Muzeum Niepodległości i Muzeum Historyczne m.st. Warszawy)

.         strój filigranowej baletnicy - primabaleriny Teatru Wielkiego z czasów I w.ś. Marii Pawińskiej (Muzeum Teatralne w Warszawie)

.         ekwipunek strażacki z l. 1914-1918, m.in. ręczna sikawka obsługiwana przez czterech ludzi. (Muzeum Pożarnictwa w Warszawie)

.         wyposażenie apteki z l. 1914-1918, okresu szczególnego nasilenia chorób zakaźnych (Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej)

.         dokumenty studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy później służyli w Legii Akademickiej (Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego)

 

Scenariusz: Krzysztof Mordyński, Paweł Bezak

Projekt plastyczny: Alicja Ilgiewicz

Projekty graficzne: Elżbieta Wiśniewska

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy