Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurowany zostanie bogaty program obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w MNW.
Zobaczyć będzie można instalację muzyczno-wizualną Stanisława Syrewicza oraz spot zwiastujący film w technologii 3D Tomka Bagińskiego.
Muzeum Narodowe w Warszawie zaplanowało też promocję książki "Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem: nowe spojrzenia", akcję fotograficzną Pawła Żaka, sprzedaż pamiątek muzealnych.
Inauguracja Programu Obchodów 600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w MNW
od 19.30, co 20 min. Stanisław Syrewicz - Instalacja Multimedialna „GRUNWALD 2010” (ilość miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w Informacji podczas Nocy Muzeów)
Premiera instalacji Stanisława Syrewicza zmieniająca obraz Jana Matejki pt. „Bitwa pod Grunwaldem” w ekran (Galeria Malarstwa Polskiego). Programowanie muzyki - Dariusz Kaliński. Programowanie wizualizacji - Sławomir Karasek.
od 19.00 Spot zwiastujący film Tomka Bagińskiego (projekcja na lewym podeście)
Przedsmak trójwymiarowego filmu rekonstruującego „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki, z zachowaniem pełnej szczegółowości i kolorystki oryginalnego dzieła. Premiera całego filmu zaplanowana jest na 15 lipca 2010 r.
od 19.00 Sprzedaż książki pt. „Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem: nowe spojrzenia” w promocyjnej cenie
Książka jest pierwszym krytycznym zbiorem współczesnych analiz zarówno obrazu Matejki, jak i samej bitwy, zamówionych u wybitnych historyków i historyków sztuki, polskich i obcych. Mierzą się oni z fenomenem jego bezprecedensowej kariery, instrumentalizacją, jak i znaczeniami odczytywanymi w nim dzisiaj. Książka, pod redakcją Katarzyny Murawskiej-Muthesius, zapoczątkowuje serię wydawniczą Nowe spojrzenia na sztukę, w której prezentować będziemy najbardziej intrygujące eksponaty z kolekcji MNW, ożywające na nowo w ogniu krzyżujących się spojrzeń.
od 19.00 Sprzedaż pamiątek muzealnych związanych z obrazem „Bitwa pod Grunwaldem” w promocyjnych cenach
______
od 19.00 „Uratowane przed potopem – pokaz zabytków archeologicznych z Sudanu” (prawy podest)
Pokaz wyjątkowej kolekcji zabytków ze starożytnej Nubii górnej (współczesny Sudan), które uratowane zostały przed zalaniem wodami Nilu. Będące jeszcze przed konserwacją unikatowe dzieła, w tym m.in. naczynia i biżuteria, są wyrazem wdzięczności ze strony rządu sudańskiego za pomoc polskim archeologom w akcji. W wykopaliskach ratowniczych udział brały też misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
______
od 19.00 Wystawa czasowa „Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich” (ruch regulowany)
Jest to pierwsza w Polsce prezentacja bezcennych wyrobów fajansowych, których dekoracje nawiązują do sztuki Rafaela Santi – jednego z najsłynniejszych obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła – przedstawicieli włoskiego renesansu.
20.00, 21.30, 23.00 Zwiedzanie wystawy „Ceramika Rafaela” z jej komisarzem Ewą Katarzyną Świetlicką
Chętni spotykają się przy Informacji (ok. 70 min.)
20.00, 21.00, 22.00, 23.00 Oprowadzanie po Magazynie Ceramiki i Szkła (ilość miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w Informacji podczas Nocy Muzeów)
Chętni spotykają się przy Informacji. Po magazynie oprowadzą: Wanda Załęska, Katarzyna Węglowska-Marasek, Ewa Katarzyna Świetlicka (ok. 40 min.)
20.00, ok. 3 godz. Spotkanie z artystą (ilość miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w Informacji podczas Nocy Muzeów)
Spotkanie ze znanym polskim ceramikiem Bogdanem Kosakiem. Uczestnicy spotkania zapoznają się z technikami wyrobu ceramiki i będą mogli samodzielnie wykonać naczynia z masy plastycznej lub lejnej, korzystając z form gipsowych.
_______
od 19.00 Akcja fotograficzna Pawła Żaka „Album rodzinny” (lewy podest)
Fotograf Paweł Żak będzie portretował grupy osób, które określą się jako Rodzina. Zapraszamy wszystkich chętnych przed obiektyw fotografa, którego zdjęcia mają nawiązywać do XIX-wiecznej fotografii atelierowej. Ważnym elementem akcji jest gest wymiany: ustawiam się przed obiektywem - otrzymuję wykonany portret (odbiór zdjęć nastąpi w terminie umówionym
z fotografem).
_______
18.30 Wieczorynka w Muzeum
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat. Zbiórka o godzinie 18.30 przy bramie głównej Muzeum. Zajęcia trwać będą ok. 60 minut. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (od 5 maja) pod numerem tel. 22 621 10 31 wew. 227 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00.
Tematy zajęć:
- Pory roku - pory dnia
- Starożytne straszydła
- Bezkrwawe łowy
- Świat naszych dziadków
- Przepis na mumię
- Moda i uroda; Tajemnice katedry Faras
- Pracownia artysty
- Czy obraz można usłyszeć
________
Spotkanie z dziełem sztuki
Spotkania tematyczne w galeriach stałych poświęcone wybranym zagadnieniom z dziejów sztuki. Każde spotkanie trwać będzie około 40 minut. Chętni spotykają się w hollu głównym
20.00 i 22.00 - Pogrzeb po rzymsku, czyli o obrzędach pogrzebowych w starożytnym Rzymie (Galeria Sztuki Starożytnej)
- Staroegipska lekcja stylu (Galeria Sztuki Starożytnej)
- Cielesność w sztuce XX wieku (Galeria Sztuki XX wieku)
- Modna kobieta w XIX wieku (Galeria Malarstwa Polskiego)
- Stanisław Wyspiański - żywot genialnego artysty (Galeria Malarstwa Polskiego)
21.00 i 23.00 - Z zielnika młodopolskiego artysty (Mehoffer, Wyspiański, Sichulski) (Galeria Malarstwa Polskiego)
- Tajemnica szyfrów średniowiecznych mistrzów (Galeria Sztuki Średniowiecznej)
- Bogowie i śmiertelnicy, czyli co starożytni Grecy malowali na wazach (Galeria Sztuki Starożytnej)
- Powązki, Łazienki, Wilanów. Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów (Galeria Malarstwa Polskiego)
- Gościna po staropolsku (Galeria Polskiej Sztuki Zdobniczej)
- Sztuka włoska - bohaterowie i krajobrazy (Galeria Malarstwa Włoskiego)
_______
od 19.00 Galerie stałe:
- Galeria Sztuki Starożytnej
- Galeria Faras
- Galeria Sztuki Średniowiecznej
- Galeria Malarstwa Polskiego
- Galeria Malarstwa Włoskiego
- Galeria Sztuki XX wieku. Odsłony kolekcji. Lata 1945–1955
- Galeria Malarstwa Szkół Północnych
- Galeria Polskiej Sztuki Zdobniczej
- Galeria Europejskiej Sztuki Zdobniczej
- Gabinet Sreber im. Leopolda Kronenberga
________
od 19.00 Premierowa sprzedaż toreb z banerów (3 wzory toreb wyprodukowanych z banera reklamującego wystawę „Moje życie. Dzieła Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”)
od 19.00 Kiermasz wydawnictw MNW
Sprzedaż katalogów zbiorów i katalogów wystaw w promocyjnych cenach
Przy zakupie za min. 150zł – książka-niespodzianka w prezencie
________