Podstawowym celem statutowym Stowarzyszenia jest doprowadzenie do stworzenia w stolicy Muzeum Medycyny w oparciu o Zbiory Specjalne Głównej Biblioteki Lekarskiej. Gdy już taka placówka powstanie, Stowarzyszenie będzie wspierało ją merytorycznie i organizacyjnie.
„Jesteśmy grupą młodych ludzi, lekarzy, historyków i niezależnych osób, związanych z medycyną” – mówi lek. med. Krzysztof Królikowski, Prezes Stowarzyszenia Muzeum Medycyny w Warszawie. „Chcemy aby w końcu Zbiory Specjalne Głównej Biblioteki Lekarskiej ujrzały światło dzienne i zostały zaprezentowane szerszej publiczności. Chcemy przekonać do naszego pomysłu Urząd Miasta, urzędników Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Zdrowia i wszystkich warszawiaków, ponieważ polscy lekarze mają bogatą historię, o której nie wolno nam zapominać.”
We władzach Stowarzyszenia Muzeum Medycyny w Warszawie i wśród członków znaleźli się młodzi lekarze, absolwenci Akademii Medycznej w Warszawie, kierownictwo Głównej Biblioteki Lekarskiej oraz osoby związane z polską służbą zdrowia, medycyną, kulturą i sztuką.
Podstawowym celem Stowarzyszenia jest doprowadzenie do powstania w stolicy placówki muzealnej, w której prezentowany byłby dorobek kilkudziesięciu pokoleń polskich lekarzy. Od wielu lat opieką nad zbiorami i ich powiększaniem zajmuje się Główna Biblioteka Lekarska. W ramach struktur GBL powołana została specjalna komórka – Dział Zbiorów Specjalnych. Jego zadaniem jest opieka nad historycznymi eksponatami związanymi z polskimi lekarzami, archiwaliami i muzealiami medycznymi oraz powiększanie zbiorów. Wszystkie przechowywane są w siedzibie Działu Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ulicy Jazdów 1A.
„Niestety ale na zebranych eksponatach zalega coraz grubsza warstwa kurzu” – mówi lek. med. Krzysztof Królikowski. „Główna Biblioteka Lekarska ma w swoich zbiorach kilka tysięcy starodruków związanych z medycyną, mnóstwo eksponatów pokazujących jak rozwijała się chirurgia, ortopedia czy stomatologia na przestrzeni setek lat, odznaczenia, medale i dyplomy polskich lekarzy, a także sięgające wielu dekad wstecz rejestry lekarzy i pacjentów oraz procedury medyczne. To ogromna wiedza historyczna, którą musimy chronić.”
Ojcem idei Muzeum Medycyny w Warszawie był prof. Stanisław Konopka (1896-1982), podpułkownik i lekarz Wojska Polskiego, doktor i historyk medycyny, twórca i wieloletni dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej. Następnie po jego śmierci ideę Muzeum Medycyny kontynuował prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski, specjalista w zakresie ortopedii, chirurgii urazowej i medycyny nuklearnej, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Obecnie do życia powoływane jest Stowarzyszenie, a wraz z tym mija dziewiąta dekada starań o powołanie Muzeum Medycyny w Warszawie.
Placówka muzealna miałaby większe możliwości opieki nad zbiorami niż Główna Biblioteka Lekarska obecnie. GBL posiada Zbiory Specjalne. Składają się na nie zdjęcia, dokumenty, eksponaty, narzędzia medyczne, księgozbiory, prace naukowe, rejestry lekarzy i pielęgniarek, rzeźby i portrety, wyposażenie gabinetów lekarskich i inne eksponaty, pochodzące nawet sprzed ponad 300 lat. Zbiory Specjalne wymagają należnej im uwagi. Taką zapewnić może tylko instytucja, powołana wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Kultury, placówka, która chronić będzie dziedzictwo dziesiątek pokoleń polskich lekarzy.
„Nasze zbiory już od kilku lat są przepełnione, a niemal każdego miesiąca rozszerzamy je o nowe elementy z całego kraju” – mówi Jakub Żbikowski, wiceprezes Stowarzyszenia Muzeum Medycyny w Warszawie oraz Kierownik Zbiorów Specjalnych GBL. „Posiadamy wiele starodruków i ksiąg, które wymagają konserwacji. Niestety aby taką konserwację przeprowadzić niezbędne jest wsparcie ze strony administracji.”
Stowarzyszenie Muzeum Medycyny w Warszawie aktywnie działać będzie na rzecz powstania instytucji muzealnej. Stowarzyszenie wspierają Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Polskiej w Krakowie, Muzeum przy Zakładzie Historii Medycyny Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przy Stowarzyszeniu powołana została Rada Naukowa, w której znaleźli się wybitni lekarze, historycy i artyści. Są wśród nich m.in.:
Instytucjonalnego wsparcia Stowarzyszeniu udzielają: Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Towarzystwo Marii Skłodowskiej Curie – w Hołdzie.
Stowarzyszenie Muzeum Medycyny w Warszawie jest dobrowolną, samorządną i społeczną organizacją pozarządową.
Powołane zostało w czerwcu 2010 roku w celu ochrony dziedzictwa dziesiątek pokoleń polskich lekarzy i polskiej medycyny.
Celem statutowym Stowarzyszenia jest utworzenie placówki kulturalno-edukacyjno-historycznej Muzeum Medycyny w Warszawie, a po jej utworzeniu, wspieranie takiej placówki w zakresie organizacyjnym i merytorycznym.
Stowarzyszenie Muzeum Medycyny w Warszawie
ul. Karowa 31, 00-324 Warszawa
biuro@muzeummedycyny.pl
www.muzeummedycyny.pl