Wraz z prowadzącymi warsztaty, na co dzień aktorom Teatru „Scena Lubelska”: Katarzyną Szurman i Piotrem Herbichem, uczestnicy poznają jeden z elementów stołecznej tradycji – zapomniany dzisiaj „język warsiaski”.
Warsztaty będą składać się ze studium lektury i ćwiczeń zwrotów oraz ze wspólnego śpiewania i aranżacji scenek z użyciem kukiełek teatralnych. Dla najlepszej grupy przewidziane są nagrody. Pierwsze warsztaty odbędą się 15 maja w godz. 11:00-16:30, dla osób powyżej 16 roku życia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wstęp po rejestracji na stronie WWW.panoptikum.1944.pl.
„Język warsiaski” kształtował się już od XVII w. pod wpływami mazowieckiej odmiany polszczyzny, a także języków obcych używanych przez mieszczan i dwór królewski, później wzbogacony wpływami niemieckimi i rosyjskim. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego wykładu znawcy warszawskiej gwary Piotra Herbicha. Uczestnicy poznają tę zapomniana gwarę poprzez wspólną lekturę tekstów z różnych okresów tj. z XIX wieku, dwudziestolecia międzywojennego oraz okresu powojennego. Po przerwie czekają przyjemności w postaci śpiewanek pod kierunkiem Katarzyny Szurman, oglądanie fragmentów filmów pod kątem przykładów wymowy oraz dyskusja o specyfice poszczególnych dzielnic - geografii socjologicznej przedwojennej Warszawy.
Warsztaty Warszawska ferajna odbywają się w ramach cyklu warsztatów edukacyjno-artystycznych Warszawskie Panoptikum organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest prezentacja najciekawszych elementów tradycji warszawskiej oraz inspirowanie działań służących rozwojowi i integracji mieszkańców Warszawy. Tytułowe Panoptikum odnosi się do różnorodności, niezwykłości, a czasem dziwactwa zjawisk związanych z obrazem kulturowo-społecznym historycznej i współczesnej Warszawy.
Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać formularz zgłoszeniowy korzystając ze strony WWW.panoptikum.1944.pl.
Koszt warsztatów 25 zł. Więcej informacji na stronie.