To ostatni weekend, kiedy będzie można zobaczyć galerie stałe w obecnym kształcie. 18 lipca rozpoczną się prace, których efektem będzie zmiana układu i odnowienie galerii stałych oraz – w miarę pozyskiwania środków – modernizacja sali kinowej i muzealnej kawiarni, rewitalizacja Dziedzińca Głównego oraz rewaloryzacja, zamkniętego dotychczas, zabytkowego Dziedzińca im. St. Lorentza. W całej przestrzeni publicznej MNW dostępna będzie otwarta bezprzewodowa sieć Wi-Fi.
W miejscu obecnej galerii dawnego malarstwa włoskiego powstanie nowa, przyjazna i przestronna galeria wystaw czasowych, która pozwoli na projektowanie wystaw tak, by widzowie mogli poruszać się w jednorodnym ciągu przestrzeni, w dukcie przechodzenia przez kolejne sale – wszystkie znajdujące się na jednej kondygnacji.
Nowa aranżacja galerii stałych ma na celu powiązanie wielu dotychczasowych narracji – od archeologicznego studium starożytności i klasycznego antyku przez średniowiecze po czasy nowe i najnowsze – w jedną uniwersalną panoramę sztuki i kultury. W ten sposób przełamiemy dawne kanony i schematy tradycyjnej muzeologii, wynikające z periodyzacji i historii sztuki opisanej według „szkół narodowych”. Nowe galerie MNW będą pokazywać wspólne dziedzictwo cywilizacji europejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu różnic epok i regionów, ukazując różnorodność we wspólnocie. W ten sposób powstanie spójna opowieść o sztuce polskiej, europejskiej i światowej.
Taki układ galerii stałych odejdzie od tradycyjnego rozdziału sztuki polskiej od europejskiej. W nowej aranżacji GALERIA SZTUKI XVI–XVIII WIEKU będzie łączyć Galerię Sztuki Średniowiecznej, kolekcję sztuki staropolskiej oraz dotychczasowe galerie europejskich szkół narodowych, a GALERIA SZTUKI XIX–XX WIEKU połączy Zbiory Polskiej Sztuki Nowożytnej z kolekcją malarstwa i rzeźby europejskiej XIX wieku oraz Galerię Sztuki Polskiej XX wieku.
W związku z przygotowaniami do Jubileuszu 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie, w lipcu w Oddziałach MNW otwierają się wystawy, którym towarzyszą projekty artystyczno-edukacyjne.
W Muzeum Plakatu w Wilanowie od 7 lipca do 4 września – 15. Salon Plakatu Polskiego, na którym można zobaczyć ponad 500, prac zaprojektowanych w ostatnich dwóch latach, 100 najznakomitszych artystów działających na terenie Polski, takich jak m.in. Waldemar Świerzy, Lech Majewski, Władysław Pluta, Lex Drewiński czy Leszek Hołdanowicz.
A od 17 lipca do 15 października – Damy z pieskiem i małpką w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Wystawa zainspirowana dworskimi nurtami – typowymi dla XVIII wieku, zwanego złotą epoką sztuki erotycznej. Ekspozycję tworzyć będą zarówno pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie XVIII-wieczne obrazy, rysunki, stroje z epoki i żurnale, jak i dzieła współczesnych artystów, w tym Maurycego Gomulickiego, Dominika Jałowińskiego, Piotra Kurki, Jana Mioduszewskiego, Igora Omuleckiego.
Damy z pieskiem i małpką to zaledwie jedno z wielu wydarzeń artystycznych i początek kulturalnych atrakcji, które Królikarnia szykuje na najbliższy rok. W planach są koncerty, spektakle, dyskusje na temat sztuki, lekcje muzealne i warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Otwarta zostanie Księgarnia i Kawiarnia, do wypożyczenia będą leżaki, koce i koszyki piknikowe. Pod jabłonką działa otwarta sieć Wi-Fi.