Przy Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA” powołano do życia Ognisko Sympatyków Polskiego Jazzu, którego zadaniem będzie m.in. formalne i organizacyjno-prawne wsparcie działań na rzecz powstania Muzeum Jazzu.
Andrzeja Rumianowskiego i Marka Gaszyńskiego, inicjatorów powstania Muzeum Jazzu, wspiera warszawski zarząd „Polskiej YMCA” oraz wiele innych osób w tym serwis www.warszawa.pl.
Cele jakie przyświecają działaniom organizatorów to m.in.:
Jak piszą w swym manifeście:
Chcemy to zrobić ze względu na szacunek dla naszych przodków, dla naszych starszych, nieżyjących już kolegów, dla sztuki i dla przyszłych pokoleń. Kaseta magnetofonowa, na której zapisane są słowa nieżyjących już muzyków, ich wypowiedzi utrwalone na dyktafonie czy na taśmie filmowej, wszystko to mówi o tym wycinku naszej historii, jakim jest kultura, w ramach tej kultury muzyka, a w ramach tej muzyki jazz. Ci ludzie potrafią mówić nie tylko o sobie, nie tylko o jazzie, o tworzeniu i graniu, ale także potrafią nam przekazać obraz tej Polski, która była 50, 60, 70 i 80 lat temu
Cele te byłyby realizowane poprzez wystawy stałe i czasowe a także aktywną działalność poza wystawienniczą. Byłyby to kameralne koncerty, warsztaty, plenery jazzowe, konkursy.
Przeczytaj cały manifest (format PDF)
Waldemar Kurpiński & Tress Jazz band
w Klubie Tygmont, Warszawa, Polska.
Fot. Andrzej Barabasz (Chepry),
źródło Wikipedia
Ukonstytuował się już Zarząd Ogniska Przyjaciół Polskiego Jazzu.
Wybrano:
Członkami zarządu zostali:
Członkami Ogniska Przyjaciele Polskiego Jazzu przy YMCA Polska są ponadto:
Inicjatywę wspiera rónież spore grono muzyków jazzowych: m.in. pianista Artur Dutkiewicz.
Trzymamy kciuki, będziemy wspierać inicjatywę powstania Muzeum Jazzu w Warszawie oraz informować o podejmowanych działaniach i ich wynikach.