Celem konkursu jest opracowanie nowego logo – czwartego w historii instytucji – oraz zbioru spójnych, nowoczesnych standardów promujących, identyfikujących i wzmacniających markę muzeum.
Zmiana identyfikacji wizualnej wprowadzana jest z okazji zbliżającego się Jubileuszu 150-lecia MNW, którego inauguracja nastąpi 17 maja 2012 roku. Jubileusz, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski, rozpocznie się otwarciem muzeum po rearanżacji i relokacji galerii stałych oraz wernisażem wystawy „Wywyższeni”. Zmiany obejmą także rewitalizację Dziedzińca Głównego i rewaloryzację, zamkniętego dotychczas, zabytkowego Dziedzińca im. S. Lorentza, na którym odbywać się będą imprezy edukacyjno-kulturalne, spotkania z twórcami, pokazy filmowe. W całej przestrzeni publicznej MNW dostępna będzie otwarta bezprzewodowa sieć Wi-Fi. Ponadto uruchomione zostaną trzy kafeterie – na zewnątrz i wewnątrz gmachu.
Organizatorom konkursu zależy na tym, aby nowa identyfikacja wizualna i informacyjna MNW zwracała uwagę na nowoczesność i prestiżowość instytucji. Identyfikacja ta powinna obejmować gmach główny oraz oddziały, z uwzględnieniem zachowania dotychczas istniejących w oddziałach znaków graficznych, a także obejmować nazwę i logo w języku angielskim.
Otwarty konkurs składa się z dwóch etapów. Spośród przedstawionych projektów jury wybierze laureata, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 13 500 euro. Szczegóły konkursu na stronie: www.mnw.art.pl (zakładka: KONKURS Corporate Identity MNW) oraz www.postermuseum.pl.
Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Polsce i największe w Warszawie, gromadzące w swych zbiorach ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Modernistyczny nowy gmach MNW wzniesiono w latach 1927–1938. Kolekcja MNW obejmuje malarstwo, rzeźbę, rysunki i ryciny, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum posiada cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.