Zachęcamy do poparcia inicjatywy
PETYCJA
Do:
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
W szkołach nie ma lekcji muzyki, a jazz traktowany jest po macoszemu. Szczególnie młodzi przedstawiciele polskiego jazzu z trudnością znajdują miejsca koncertowe, w których mogą pokazać swoje możliwości i rozwinąć swój talent. Pozostaje im granie w restauracjach. Przez to, że nie dba się o upowszechnianie jazzu rodzi się pokolenie o mniejszej wrażliwości, a sam jazz staje się muzyką elitarną, natomiast powinien nosić cechy nie tylko sztuki wyższej, ale dobrze rozumianej rozrywki.
Muzyka jazzowa, jeden z najszlachetniejszych gatunków współczesnej muzyki przeżywa pewien kryzys. Nie ma w Warszawie wielu miejsc, w których posłuchać można jazzu, odpocząć przy tej muzyce. Brakuje też takiej placówki kulturalnej, w której poznać można historię i obecne oblicze jazzu, gdzie spotykać się będą muzycy i sympatycy jazzu, gdzie odbywać się będą odczyty, spotkania z ludźmi jazzu i koncerty okolicznościowe.
Ognisko Przyjaciół Jazzu powołane do życia przy ZMCh YMCA Polska jesienią 2011 stawia sobie za cel stworzenie w Warszawie Muzeum Jazzu.
W związku z tym zwracamy się do pani Prezydent z prośbą o szeroko zakrojoną pomoc przy tworzeniu oraz dalszym prowadzeniu i utrzymaniu tego muzeum. Potrzebujemy powierzchni wystawienniczej, biurowej, magazynowej i koncertowej, łącznie 500 m2.
By muzeum odpowiednio funkcjonowało, potrzebne jest siedem etatów: dyrektor, kustosz, sekretarka, konserwator, dokumentalista, sprzątaczka oraz administrator strony internetowej.
Muzeum Jazzu pomoże przechować historię polskiego jazzu w fotografiach, filmach i ustnych wypowiedziach. Muzeum Jazzu będzie jednym z najważniejszych i najciekawszych punktów na kulturalnej mapie stolicy dla warszawiaków, turystów krajowych i zagranicznych. W Muzeum Jazzu będą się odbywać okazjonalne koncerty promujące młody polski jazz, a także przypominające osiągnięcia muzyków starszego i średniego pokolenia.
W Muzeum Jazzu będzie istniał dział dokumentacji, w którym nagrywać będziemy wspomnienia znanych i doświadczonych muzyków, wspomnienia o historii jazzu, o naszej kulturze i o Polsce, której już nie ma.
W Muzeum Jazzu będzie można zdobyć wiedzę o tej muzyce i poszerzyć wiadomości o niej co uzupełni lukę w edukacji muzycznej Warszawiaków, mieszkańców Mazowsza i Polaków.
W imieniu polskiego środowiska jazzowego, w imieniu wszystkich, którzy kochają jazz i rozumieją konieczność jego dofinansowania, gorąco, swingująco dziękujemy za przychylne rozpatrzenie naszej więcej niż prośby, naszego apelu.
Niżej podpisany:
Andrzej Rumianowski
Ognisko Miłośników Jazzu w Związku Młodzieży Chrześcijańskiej "YMCA"
00-491 Warszawa
rumianowski@muzeumjazzu.pl
Zachęcamy do poparcia inicjatywy