21 lipca - 15 września 2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
Wstęp wolny
Przed Centrum Sztuki Współczesnej stanął właśnie letni pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję, urodzonego w Argentynie, ale posiadającego tajskie korzenie światowej sławy artystę, autora wielu spektakularnych instalacji. Jego - związane często z kuchnią i jedzeniem - prace niejednokrotnie miały służyć integracji. Także w ramach Zielonego Jazdowa, pawilon stworzony przez artystę ma być miejscem spotkań przy stole, które tworzą okazje do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.
Zielony Jazdów uroczyście zainauguruje w najbliższą sobotę otwarta dla wszystkich degustacja ekologicznych potraw (godz. 18), przygotowana przez Food for Friends. Już w południe ruszy Garażówka, czyli wyprzedaż i wymiana używanych, niepotrzebnych rzeczy. Wieczorem (godz. 21) będzie można zobaczyć film „Dubaj we mnie” w reżyserii Christiana von Borriesa oraz bawić się podczas setu dj-skiego Mike'a Polarnego (godz. 22). Weekend otwarcia Zielonego Jazdowa to także warsztaty, spotkania, joga, piknik i wiele innych, stałych punktów programu.
Na potrzeby projektu Zielony Jazdów przestrzeń wokół parku przy CSW została podzielona na kilka stref: gotowania i spożywania posiłków (pawilon), warsztatów, muzyki, kina oraz edukacji. W parku przed CSW zawisły hamaki, a także oryginalne kokony stworzone ze starych banerów, wykorzystywanych poprzednio podczas wystaw CSW. Kawiarnię w pawilonie poprowadzą właściciele popularnego klubu OSiR. Będzie czynna nie tylko w weekendy, ale też w dni powszednie od godz.11. Wstęp na wszystkie wydarzenia - poza wybranymi warsztatami - będzie bezpłatny. W dniach 21 lipca, 27 lipca i 28 lipca Galerie CSW czynne będą w godz. 12-23. Od godz. 19 w tych dniach, wstęp wolny.
Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnych posiłków w pawilonie.
Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We're Like Gardens” – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.
Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją. Planowane są pikniki dla najmłodszych, a także minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań. Promują one zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność.
Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności. Przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam”, czy slowfoodowy piknik na trawie, to tylko niektóre przykłady z możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie CSW jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu.
Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.
Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow
PROGRAM WEEKENDU OTWARCIA – 21 i 22 LIPCA
21 lipca - sobota
12.00 – 17.00 Projekt Garażówka
W parku przed CSW odbędzie się recyklingowy piknik, który Natalia Bet oraz Paulina Braun od roku organizują w różnych miejscach Warszawy. Jak zawsze towarzyszyć mu będzie nie tylko wyprzedaż, podczas której każdy uczestnik ma okazję sprzedać lub wymienić przyniesione ze sobą rzeczy (ubrania, książki, płyty, meble, naczynia itp.), ale również muzyka na żywo, warsztaty dotyczące ekologii i zdrowe jedzenie.
18.00 Oficjalne otwarcie połączone ze wspólnym posiłkiem
Multijęzykowa szkoła gotowania Food for friends przygotowuje dla gości CSW regionalne specjały przygotowane z warzyw i owoców pochodzących z zaprzyjaźnionych i w pełni ekologicznych gospodarstw. Desery będzie można komponować samodzielnie wykorzystując wyśmienite, wybrane polskie miody z lokalnych pasiek.
13.00-15.00 Warsztaty: Samonawadniające się ozdobne doniczki z recyklingu
Uczestnicy warsztatów będą przygotowywać doniczki, ozdabiać je i sadzić w nich rośliny. Samonawadniające się doniczki sprawdzą się w przypadku osób, które chcą hodować kwiaty, czy zioła na swoim parapecie a nie mają czasu na codzienne podlewanie. Wodę w nich wystarczy bowiem uzupełniać raz w tygodniu. Doniczki są wydajne, łatwe w przygotowaniu i mogą mieć dowolny kolor.
15.00-17.00 Warsztaty gry w zośkę
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się podstawowych odbić, przerobią wstęp do footbag freestyle'u, czyli pierwszego sklejenia zośki na stopę, dowiedzą się, co to zośkowe dwa kwadraty oraz footbag golf.
17:00 Projekt 100D/Fundacja Perform
100 DANCERS to międzynarodowe spotkanie integrujące badania i dialog artystyczny z performansem w przestrzeni publicznej. Jego uczestnicy to tancerze i choreografowie, którzy tworzą i uczą w obszarze improwizacji, kontakt improwizacji i performatyki. 100 DANCERS stawia sobie za cel ułatwienie wymiany artystycznej i poszukiwań w dziedzinie tańca, jak również tworzenia publicznych performansów na dużą skalę.
20:00 – Dyskusja panelowa
"Eko-miasta przyszłości. Plany dla świata, lekcja dla Warszawy” – w spotkaniu udział wezmą m.in. Łukasz Nowacki, Maciej Czeredys, Marcin Wróblewski.
22:00 – DJ MIKE POLARNY & CO
MIKE POLARNY – jeden z najciekawszych artystów obecnej muzyki klubowej. Inspiracje czerpie z różnorodnych stron – od disco, poprzez deep house, nujazz, electro po dub i minimal. Występuje na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Twórca grupy POMPON mającej na celu szerzenie unikatowych brzmień w muzyce elektronicznej.
21:00 – Kino: „Dubaj we mnie”, reż. Christian von Borries
Portret podwójny Dubaju, debiut filmowy kompozytora Christiana von Borriesa, to opowieść o zmianach na mapie świata, miasta i w przestrzeni społecznej. Dubaj jest realizacją neokapitalistycznego snu, gdzie w progi luksusowych rezydencji wstęp mają tylko najbogatsi. W tym pędzie do utopii Dubaj realizuje najbardziej nieprawdopodobny projekt mieszkaniowy na świecie: The World, kompleks składający się ze sztucznych wysp, które kształtem przypominają mapę świata. Po wybuchu światowego kryzysu gospodarczego budowa zostaje zawieszona, ale The World żyje i rozwija się dalej w równoległym, wirtualnym świecie filmów reklamowych i na internetowej platformie Second Life. Autor stawia pytania o prawdziwość obiegowych scenariuszy dotyczących tak ważnych dla społeczeństwa i gospodarki pojęć jak „imigracja”, „trzeci świat”, „kraje rozwijające się”, „neokolonializm”, „neoliberalizm” czy „modernizacja”.
22 lipca - niedziela
Od 11:00 – Yoga, Tai Chi, Kalari – Astanga Yoga/Masaż Tajski – Thai Sun
12:00 – 15:00 – Slowfoodowy piknik – Slow Food Warszawa „Smakołyki na Kocyki”
Wyjątkowy piknik, na którym będzie można spróbować przysmaków przygotowanych przez działaczy Slow Food Warszawa i Slow Food Youth. Podczas pikniku planowane są gry sportowe oraz wymiana dań i przepisów między jego uczestnikami (porcja smakołyku plus przepis – 2 zł). Cały dochód wspiera organizację Slow Food.
13:00 – 15:00 – „Kooperuj!” – warsztaty Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej
Wykład/spotkanie na temat zakładania lokalnych kooperatyw. Trochę historii, dużo przykładów –prezentacja i dyskusja (zapisy: zielonyjazdow.warsztaty@gmail.com).
Poniżej program na kolejny tydzień.
27-29 LIPCA
27 lipca - Piątek
18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe / Slow Food Youth
20:00 Spotkanie z ekspertem: Ludomir Duda “Ekodom na polską kieszeń” + dyskusja
21:00 Kino: "Przepis na klęskę"/"Modern Views: A conversation on Nortwest Modernism"
28 lipca - Sobota
Minitarg warzywno-owocowy
11:00 – 13:00 – Łatanie dętki (tylko dla kobiet) / Projekt Zębatka
13:30 – 16:00 Łatanie dętki (warsztat otwarty) / Projekt Zębatka
16:00 – 18:00 Solar Heater / Solar Panel / Warszawska Kooperatywa Spożywcza
14:00 – 15:30 – Warsztaty kulinarne dla dorosłych – Zioła i Kwiaty Jadalne / Slow Food Youth
20:00 – Spotkanie z ekspertem: Paweł Bernat “Dlaczego do przodu i dlaczego na zielonym. O etyce zrównoważonego rozwoju” + dyskusja
21:00 – Koncert: FAT BURNING STEP
29 lipca Niedziela
11:00 -Yoga, Tai Chi, Kalari / Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun
11:00 - 12:30 Slowfoodowe niedziele dla dzieci / Slow Food Youth
13:00 – 15:00 Warsztaty z konsensusu / Warszawskie Kooperatywy Spożywcze
16:00 Warsztaty kulinarne / A new twist on sauerkraut /Juliette Delventhal