Dwie wersje obrazu Gianfrancesco Penniego Święta Rodzina – z Bostonu i z Warszawy spotkają się po raz pierwszy po pięciuset latach w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Spotkanie dwóch obrazów zainauguruje wykład prof. Paula Joannidesa z University of Cambridge 4 lutego 2013 roku, o godz. 16.30 w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, poświęconej pejzażowi w malarstwie nowożytnym (1 piętro).
Obrazy Penniego będą tam eksponowane do 31 marca.
Gianfrancesco Penni, święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem i św. Katarzyną Aleksandryjską, ok. 1521-22 (?), deska,
115 x 95 cm, depozyt rodziny Potockich z Krakowa i Krzeszowic w Muzeum Narodowym w Warszawie
Gianfrancesco Penni, święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem i św. Katarzyną Aleksandryjską, ok. 1521-22 (?),
płótno, 125 x 93,5 cm, kolekcja prywatna, dzięki uprzejmości Childs Gallery w Bostonie
14 stycznia zakończyła się w paryskim Luwrze wystawa Późny Rafael. Osiągnęła ona wielki sukces wśród publiczności i uznana została za wybitne dokonanie w badaniach nad sztuką włoskiego mistrza i jego warsztatu. Muzeum Luwru zabiegało o wypożyczenie na tę ekspozycję obrazu z Muzeum Narodowego w Warszawie, przedstawiającego Świętą Rodzinę autorstwa Gianfrancesca Penniego, najznakomitszego obok Giulia Romano, współpracownika Rafaela. Kompozycja ta słusznie uchodzi za jedno z najpiękniejszych dzieł z kręgu Rafaela. Z powodów prawnych nie mogło jednak zostać wypożyczone do Luwru.
Z inicjatywy jednego z autorów wystawy, słynnego badacza sztuki Rafaela „Spotkanie dwóch obrazów. Gianfrancesco Penni ¦więta Rodzina – wersje z Bostonu i z Warszawy“
– wykład specjalny w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski
4 lutego 2013, godz. 16.30, MNW
Wstęp wolny