"Medium rzeczy pospolitych"
spektakle: 4, 5 listopad, godz, 19.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
„Medium rzeczy pospolitych”
Monodram w wykonaniu Agnieszki Makowskiej to kompilacja wybranych dzieł wybitnych twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej, z autorskim scenariuszem Agaty Biziuk. Cytaty prowokują do wgłębienia się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości. Aktorka wciela się w niespokojne zabłąkane dusze, które łączy motyw wygnańca. Frazes zostaje postawiony naprzeciw autentycznym doświadczeniom. Fakty przeciw mitom. Odarty zostaje system manipulacji historią za pośrednictwem legend i narodowych mitów. Słodko-gorzka realizacja ma być swoistą odpowiedzią młodych twórców na otaczającą ich rzeczywistość, kakofonicznie traktującą pojęcie patriotyzmu, sztucznie mitologizowanego, pełnego bełkotu i agresji.
„Jesteśmy jak organizm z upośledzony systemem immunologicznym – gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć... atakujemy sami siebie”.
Scenariusz wzbogacony o cytaty z utworów dotyczących martyrologii narodowej autorstwa Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego.
Fragmenty recenzji
Monodram fenomenalnie dźwiga Agnieszka Makowska. Aktorka z wdziękiem "podszytym dzieckiem", w tym spektaklu wciela się w różnych bohaterów, w których łączy motyw wygnania (...).
[Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza]
Spektakl "Medium rzeczy pospolitych" to gorzkie rozliczenie z polską historią, martyrologią, narodowymi mitami i dziwacznie pojętym patriotyzmem. Zbudowane na tekstach między innymi Mickiewicza, Leśmiana, Staffa i Łysiaka widowisko to aktorski majstersztyk Makowskiej. Drapieżna i liryczna, równie przekonująca w każdym z wielu scenicznych wcieleń, aktorka podnosi cały spektakl do rangi najciekawszego punktu Spoiw Kultury (...).
[Katarzyna Stróżyk, Szymon Wasilewski, Kurier Szczeciński]
Bilety w przedsprzedaży w cenie 15 zł, w dniu spektaklu 25 zł, do nabycia:
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1, w Warszawie
e-mail: edukacjadoroslych@ethnomuseum.pl