2 marca /wtorek/, godz. 19.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
wstęp wolny
Zapraszamy na koncert Marii Pomianowskiej i Zespołu Polskiego, podczas którego zostaną wykonane porywające aranżaje muzyki Chopina, stanowiące fuzję muzyki klasycznej, muzyki ludowej oraz world music.
Niepowtarzalność dzieł Chopina w znacznym stopniu wynika z inspiracji muzyką ludową. Zwyczajowo jednak oba te zjawiska funkcjonują w odmiennym kontekście i należą do różnych tradycji wykonawczych. Program "Chopin na ludowo" narodził się z chęci przełamania tego stereotypu, jest wynikiem zupełnie nowe spojrzenia, sprowadzającego muzykę ludową i "Mazurki" Chopina do wspólnego mianownika. Obok utworów Chopina zaaranżowanych na tradycyjne polskie instrumenty, koncerty Zespołu Polskiego obejmują unikalne pieśni, mazury, oberki, kujawiaki i polki z mazowieckich nizin, z miejsc, które we wczesnej młodości odwiedzał kompozytor. Są to utwory, których echo słyszymy w kompozycjach Chopina, takie które mogły być inspiracją dla jego twórczości.
Natomiast projekt "Chopin na 5 kontynentach" to próba spotkania międzykulturowego, którego główną osią są wybrane dzieła wielkiego polskiego kompozytora. Zawiera on unikalne aranżacje muzyki Chopina z wykorzystaniem instrumentarium etnicznego świata, łącząc tradycje muzyczne z pięciu kontynentów. Jest to muzyczna podróż wyobraźni, próba przeniesienia muzyki genialnego kompozytora w czasy Paryża XXI wieku. Wiemy, jak ukochał on mazowieckie pieśni, oberki, kujawiaki, będąc otwartym na polską muzykę ludową. A jakie mogłyby być doświadczenia Chopina, jeśli wyruszyłby na emigrację 180 lat później? Jakich rodzajów muzyki mógłby słuchać, a co za tym idzie, jakimi mógłby zainspirować się w swej twórczości? Jakie instrumenty mógłby poznać, gdy Paryż obecnych czasów jest miejscem, gdzie mieszają się kultury, gdzie można posłuchać koncertów muzyki perskiej, afrykańskiej, indyjskiej, chińskiej, japońskiej, południowo-amerykańskiej itd. Projekt „Chopin na 5 kontynentach” jest opowieścią muzyczną o melodiach i instrumentach różnych kultur naszej ziemi, ich pięknie i cechach uniwersalnych, pozwalających na łączenie się z muzyką Chopina. Ma to być kolejna próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego muzyka genialnego Chopina, wyrosła na polskiej, głównie mazowieckiej, tradycji, jest rozumiana, kochana i grana w każdym niemal zakątku świata i na każdym instrumencie muzycznym.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie” realizowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.