– Do tej pory nieszczególnie interesowaliśmy się najmłodszymi sąsiadami, choć to oni są najbardziej spontaniczni i najodważniejsi : nie boją się do nas przychodzić ani zadawać nam pytań – mówią członkowie grupy. – Pokazujemy spektakle, organizujemy wykłady i koncerty, wernisaże – raczej dla dorosłych. Podczas majowego festiwalu poświęconego teatrowi w przestrzeni publicznej, który odbywał się w naszej kamienicy, zobaczyliśmy, jak wielki entuzjazm wzbudziły w kręcących się dzieciakach zajęcia szczudlarskie. Latem, kiedy sezon teatralny nieco przygasa, postanowiliśmy więc , we współpracy z Teatrem Studio, zorganizować coś dla najmłodszych sąsiadów.
Udało się namówić różne niezwykłe osoby, aby przygotowały ciekawe zajęcia dla dzieci.
Dzieci pod okiem Oli Kot, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych zaprojektują i wydrukują techniką sitodruku własne plakaty.
Donald McLeish, artysta folkowy z Glasgow, na zajęciach muzycznych ma uczyć podstaw języka angielskiego angielskiego. Swój udział w lekcjach zapowiedziały Urszula Dudziak i Mika Urbaniak.
Starsze dzieci mogą zainteresować się capoierą. Jej nauka trwa w kamienicy przez cały rok, teraz odbędzie się specjalna letnia edycja dla młodszych. Ponadto: kręcenie filmu o okolicy z Damianem Kocurem, zajęcia teatralne prowadzone przez Jolantę Denejko; warsztaty taneczne Anny Olejnik i Nataszy Oknińskiej.
Sierpniowy zestaw zajęć ma zakończyć się weekendowym pokazem prac wszystkich uczestników na początku września.
Wstęp na wszystkie zajęcia bezpłatny.
Wszystkie zajęcia będą odbywały się w kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32, Warszawa, Praga-Południe.
Atrakcje dla dzieci – dzień po dniu:
2-6 sierpnia (poniedziałek – piątek), godz. 11-14: warsztat plakatu pod kierunkiem Oli Kot, wykładowcy na Akademii Sztuk Pięknych. Dzieci zaprojektują plakaty, które zostaną potem wydrukowane, a najlepsze projekty zostaną rozlepione po mieście i posłużą do promocji pozostałych działań projektu;
8 sierpnia (niedziela), godz. 11-17: „dzień otwarty” na Lubelskiej 30/32, zapraszamy na skromny poczęstunek, pokaz filmu prezentującego capoeirę, a dla zainteresowanych – nauka rysunku i malarstwa pod kierunkiem Piotra Siecińskiego, wykładowcy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych;
8 – 20 sierpnia (poniedziałek – piątek), godz. 11-14: dwutygodniowe próby do przedstawienia teatralnego pod kierunkiem Joli Denejko, aktorki o wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi i związkach z „naszą” kamienicą poprzez występy w Studium Teatralnym;
23-31 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 11-14: ponadtygodniowe próby do przedstawienia teatralnego o elementach tańca, prowadzone przez Anię Olejnik, byłą aktorkę Studium Teatralnego, i Nataszę Oknińską.
9-30 sierpnia (poniedziałki, środy), godz. 17- 18.30: nauka piosenek po angielsku, prowadzona przez Donalda McLeisha, artystę folkowego z Glasgow, we współpracy z Urszulą Dudziak i Miką Urbaniak. Poprzez zabawę muzyką dzieci poznają podstawy języka angielskiego.
10-31 sierpnia (wtorki), godz. 17-18.30: treningi capoeiry z zespołem Capoeira Angola, pracującym na co dzień przy Lubelskiej 30/32.
W weekend 14-15 sierpnia dzieci nakręcą film o swoim otoczeniu (podwórku, kamienicy, dzielnicy) pod kierunkiem Damiana Kocura, operatora z katowickiej szkoły filmowej.
Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.
Każde z zajęć stanowi osobną całość i można brać udział zarówno w pojedynczych zajęciach, jak je łączyć. Przewidujemy udział grup nie większych niż 15-osobowe. W razie większej liczby zgłoszeń, pierwszeństwo będą miały dzieci z Grochowa i całej dzielnicy Praga-Południe.
Zgłoszenia przyjmuje: Alex Nowacki, tel. 600 031 999,
alex.nowacki@gmail.com, http://komuna.warszawa.pl
więcej na stronie: komuna.warszawa.pl