Chopin i Przyjaciele to projekt międzynarodowy. Jest to cykl spotkań muzyczno–scenicznych, zorganizowany w przestrzeniach Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach muzealnych spotkań muzyczno-literackich.
Celem programu jest nietypowe, kulturotwórcze przedstawienie dzieł najwybitniejszych kompozytorów epoki romantyzmu w aspektach kultury narodu. Program jest połączony z narracją, na którą składają się fragmenty listów, wspomnień, dokumentowanych wydarzeń, i recenzji związanych z Chopinem i innymi prezentowanymi Kompozytorami.
Kultura muzyczna XIX wiecznej Europy jest bogata w osobowości, których życie i twórczość stały się wzorem dla następnych pokoleń twórców.
CHOPIN – SCHUBERT
Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie
17 sierpnia, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
Chopin – Schubert – dwaj kompozytorzy, którzy nigdy się nie spotkali.Czy na pewno? Postaramy się udowodnić Państwu, że spotkali się poprzez muzykę oraz, że ich wrażliwość i sposób komponowania jest bardzo podobny zwłaszcza w pierwszym okresie ich muzycznej kariery. A jak twierdzi prof. Mieczysław Tomaszewski również w drugim i trzecim. Dlaczego tak właśnie było? Wiele pytań towarzyszy naszym muzyczno–literackim spotkaniom…
Ingolf Wunder
Urodził się 8 września 1985 roku w Klagenfurcie w Austrii. Pierwsze lekcje muzyki na skrzypcach pobierał już w wieku 4 lat, a pierwszy raz wystąpił w wieku 8 lat. Mimo, że osiągnął wysoki poziom gry na skrzypcach, za namową swojego nauczyciela, w wieku 14 lat zdecydował się zamienić je na fortepian. Zadebiutował w tym samym roku w sali Schuberta w wiedeńskim Konzerthaus. Sukces, jaki odniósł spowodował, że fortepian zastąpił skrzypcve już na stałe.
Prawdziwą karierę pianisty rozpoczął gdy miał 15 lat. Wtedy zaczęły się jego intensywne występy solowe i z orkiestrą. Pomimo młodego wieku koncertował w wielu zakątkach świata m.in. wielokrotnie w Austrii, Francji, Niemczech, Chinach, Luksemburgu, Belgii, Portugalii, USA, Włoszech oraz na Cyprze i Węgrzech. Po Konkursie Chopinowskim, w którym artysta nie został zakwalifikowany do etapu finałowego polscy recenzenci okrzyknęli go jedną z największych osobowości muzycznych tegoż konkursu.
Jest pianistą, który 5 lat temu wzbudził burzę dyskusji wśród jury Konkursu Fryderyka Chopina, był jednym z najwyżej ocenianych pianistów konkursu. Z pewnością pierwsze wrażenie jakie można odnieść słuchając jego gry, to kontemplacja i wstrzemięźliwość, z jakimi używa wspaniałej techniki oraz zdolność budowania utworu jako „pejzażu rozpościerającego się przed słuchaczem". Znakomite wyczucie struktury utworu, które leży u podstawy większości występów Wundera może wiązać się z jego wczesnymi doświadczeniami muzycznymi, kiedy mógł się oddawać bezgranicznie nie tylko swojej miłości do muzyki, ale również nienasyconemu apetytowi do niej. Znakomita pamięć i ciekawość muzyczna czyni go unikatowym wykonawcą, który koncentruje uwagę słuchaczy na bardzo osobistych interpretacjach, nawet jeśli dotyczą utworów nieznanych i trudnych w odbiorze. Jedną z jego najbardziej interesujących cech jest zdolność wyeksponowania niuansów muzycznych z jednoczesnym przeobrażeniem ich w ujednoliconą całość. Ingolf Wunder potrafi doskonale usuwać wszelkie bariery stojące między kompozytorem i słuchaczem.
Do programu Chopin i Przyjaciele zaprosiliśmy również utalentowanego polskiego pianistę Mariusza Kłubczuka.
Program poprowadzi aktorka Maria Reif.
Chopin i Przyjaciele – Chopin – Schubert – to projekt współorganizowany przez Zamek Królewski w Warszawie, Austriackie Forum Kultury oraz Fundację ART.
Wstęp wolny! Zaproszenia do odbioru w Informacji Zamku Królewskiego w Warszawie od 2 sierpnia / w godzinach 10.00-18.00/ do wyczerpania puli.
Rezerwacja zaproszeń drogą mailową: fundacjaart.reif@gmail,com lub maria.reif@wp.pl.