Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2010.11.20 g. 16:46

Etniczne Inspiracje 2010


„Etniczne Inspiracje 2010” (z Chopinem i polską muzyką w tle)
23-27 listopada 2010
Dom Kultury Rakowiec ul. Wiślicka 8

 


Wstęp wolny

 

 

 

 

Wystawy fotografii:
· W KIERUNKU IMPERIUM CHYNGIS-CHANA
· ŻYDOWSKI KAZIMIERZ POCZĄTKÓW XX WIEKU W FOTOGRAFII BENEDYKTA JERZEGO DORYSA
· MÓJ KAZIMIERZ HELENY/HALINY/ GĄSIOROWSKIEJ
W KIERUNKU IMPERIUM CHYNGIS-CHANA


Wystawa czynna  do 15 grudnia 2010 r., prezentowana jest w Centrum Artystyczne Radomska 13
ul. Radomska13/21 wejście C
www.cypis.pl

 

Ciekawych świata i niekonwencjonalnych sposobów podróżowania zapraszamy na  spotkanie  z BEATĄ NOWAK I CYPRIANEM PAWLACZYKIEM, którzy wraz  ze swoimi znajomymi wyruszyli znaną nam Dyskoteką   „W kierunku imperium Chyngis-Chana” . W prezentowanych na wystawie  fotografiach zobaczymy zatrzymane  w kadrze  krajobrazy  i sceny z życia zaobserwowane w Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie, Kazachstanie, Mongolii.  Na prezentowanej  w Centrum Artystycznym „Radomska13” wystawie  będzie można  zobaczyć  nie tylko  wspaniałe  fotografie ale spotkać się  z  autorami  fotografii i  wysłuchać ich  relacji z podróży i spotkań z ludźmi. Cyprian Pawlaczyk  i Beata Nowak to ludzie z wielką pasją podróżowania i  fotografowania,  którą pragną zarazić innych.

 


KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ
Wcześniej czy później  każdy z nas tu  zawita  i ulegnie jego  urokowi. Ukochali  go malarze  ze względu na malownicze położenie, różnorodną  perspektywę  i wymarzone światło i  niezbyt  dużą odległość od  Warszawy. Wielu artystów malarzy, literatów  filmowców i muzyków  i zwykłych  wrażliwych na piękno  ludzi  ma  tu  swoje choćby  czasowe   pracownie,  domy,  siedliska. Oczywiście  mowa  o Kazimierzu Dolnym na który spojrzymy przez obiektyw  mistrza fotografii  z początku XX wieku Benedykta Jerzego Dorysa  i odwiedzającej  to  urokliwe  miasteczko od  50 lat Haliny Gąsiorowskiej - szefowej ochockiej kultury
ŻYDOWSKI KAZIMIERZ POCZĄTKÓW XX WIEKU W FOTOGRAFII BENEDYKTA JERZEGO DORYSA
 Wystawa czynna do 30 listopada 2010.

 

Benedykt Jerzy Dorys ( właściwe nazwisko Rotenberg,1901-1990) właściciel znanego w Warszawie   z artyzmu  portretów przedwojennego atelier  w  Alejach Jerozolimskich   i powojennego  na  Nowym Świecie. W czasie  wojny  trafia do getta z  którego w lipcu 1942 roku  udaje  mu się uciec .Był jednym  z założycieli i działaczem  Związku Polskich Artystów Fotografików. Benedykt Jerzy Dorys  należy do grona uznanych na świecie  mistrzów  fotografii . O fotografiach zrobionych   przez B.J. Dorysa w latach 1930-31 w Kazimierzu  wtedy  w  60% zamieszkanego przez  Żydów   Adolf Rudnicki pisał że zawierają „wszystko co trzeba , aby świat którego już nie ma, ożył. Zapach, klimat, temperatura, ludzie – wszystko autentyczne.”
Wystawa  zrealizowana  przez : AVIR Sp.zo.o. w Budynku Dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym, ul. Lubelska 4  udostępniona dzięki uprzejmości Gminy Wyznaniowej Żydowskiej  w Warszawie.

 

MÓJ KAZIMIERZ HELENY/HALINY/GĄSIOROWSKIEJ
 HELENA (HALINA) GĄSIOROWSKA pracuje w ochockim Wydziale Kultury od "zawsze" tj. 1972 roku. Jest związana z organizacjami pozarządowymi  ( m.in. Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Fundacją "Sztuka ŻYCIA"). Podróżuje z aparatem fotograficznym w ręce po kontynentach, Europie i Polsce. Chętnie dzieli się wrażeniami z innymi . Miała m.in. wystawy "Chwila Peru" w Galerii Zamknętej ( ostatnio również  w Bibliotece nr. 26 przy Białobrzeskiej ),  "Afryka trochę dzika" w Galerii Podróżnika ( w minionym sierpniu również w witrynie Biblioteki "Przystanek Książka", "Klimaty zza miedzy" w "Wodozbiorze" w Łazienkach Królewskich.
Zdjęcia z pobytów w Kazimierzu Dolnym  były robione do domowej kroniki . Autorka przedstawia na wystawie kilka migawek, śladów swojego zadomowienia  w tym mieście."
Wystawa czynna do 17.12.2010

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy