Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.05.27 g. 22:13

TRANSKAUKAZJA 2011


Międzynarodowy Festiwal Kultur Kaukazu

Transkaukazja to jedyny na świecie festiwal inspirowany współczesnym Kaukazem - Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją - łączący zarówno muzykę, sztuki piękne, jak i akcje site-specific. Organizowana przez Fundację Inna Przestrzeń od 2004 roku impreza odbywa się w przestrzeni miejskiej oraz warszawskich klubokawiarniach.

 

 

 

 


W tym roku Transkaukazja będzie trwała od 10 czerwca do 7 lipca.

 

Jej kulminacyjnym momentem stanie się wielki koncert na Placu Teatralnym. 25 czerwca wystąpią czołowi muzycy krajów Kaukazu, którzy udowodnią, że nasze ucho powinno być skierowane także w tamtą stronę. Światowej klasy zespół bębniarski Natiq’a Shirinova zaserwuje dynamiczny i efektowny występ oparty na brzmieniu tradycyjnych instrumentów azerbejdżańskich. Gruzińscy Natural Born Lovers pokażą, że w Gruzji także gra się bluesa. Reincarnation z Armenii zaprezentuje reggae z wpływami kaukaskimi.


Także podczas rejsu po Wiśle (7 lipca) będzie można usłyszeć kaukaską muzykę. Wystąpią m.in. Gia Beżuaszwili, gruziński wokalista i multi-instrumentalista, współtwórca legendarnej gruzińskiej grupy etnorockowej oraz polsko-gruzińsko-ukraińskiego kolektywu Z’umba. Na statku serwowane będą typowo kaukaskie zakąski. Nieoficjalna atmosfera rejsu stanie się początkiem autentycznej choć niestandardowej biesiady kaukaskiej, w której wezmą udział nie tylko artyści z Kaukazu, ale także przedstawiciele warszawskich diaspor Gruzinów, Ormian, Azerów i Czeczenów.


W przestrzeni miejskiej Warszawy zostanie zrealizowany m.in. projekt USSR-Mix nawiązujący do wspólnego dziedzictwa sowieckiego i jego wpływu na współczesność. Jego autorem będzie Tarlan Gorchu – jeden z najbardziej uznanych grafików w Azerbejdżanie.


Transkaukazję rozpocznie 10 czerwca Toast za Unię / Transkaukazję, międzynarodowe wydarzenie, które odbędzie się w siedmiu krajach goszczących festiwal (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Austria, Czechy, Niemcy, Polska). W Warszawie Toast będzie wzniesiony w nowootwartej klubokawiarni Resort przy Pl. Teatralnym. Akcja opiera się na zasadzie „zrób to sam”, umożliwiając osobom także spoza miast, w których odbywa się festiwal, wzięcie udziału w przedsięwzięciu. Scenariusz działań zakłada zebranie dowolnej liczby uczestników, zaopatrzenie się w kaukaskie trunki i wzniesienie toastu za Transkaukazję.

 

Transkaukazja 2011, 10 czerwca – 7 lipca, Warszawa, wstęp wolny


PONIŻEJ ZNAJDĄ PAŃSTWO SZCZEGÓŁOWE OPISY POSZCZEGÓLNYCH WYDARZEŃ TRANSKAUKAZJI 2011

 

Transkaukazja 2011
Tegoroczna edycja Transkaukazji, dofinansowana ze środków Komisji Europejskiej, będzie realizowana w siedmiu krajach – Armenii, Austrii, Azerbejdżanie, Czechach, Gruzji, Niemczech i Polsce. Warszawa stała się wiodącym miastem promującym współczesną sztukę i kulturę Kaukazu – jednego z najbardziej intensywnych kulturowo regionów świata.

1. Inauguracja festiwalu – 10 czerwca
Wydarzenie otwierające Transkaukazję zrealizowane będzie w piątek, 10 czerwca – w co najmniej 7 krajach. Akcja oparta będzie na zasadzie „zrób to sam”, umożliwiając osobom także spoza miast, w których odbywa się festiwal, wzięcie udziału w przedsięwzięciu. Scenariusz działań zakłada zebranie dowolnej liczby uczestników, zaopatrzenie się w kaukaskie trunki i wzniesienie toastu za Transkaukazję (zarówno za festiwal, jak i unię).

 

2. Wydarzenia muzyczne:
Głównym wydarzeniem festiwalu w Polsce będą koncerty Transkaukazji w centralnej przestrzeni Warszawy – na Pl. Teatralnym 25 czerwca 2011. Wśród wydarzeń na dużej, plenerowej scenie znajdą się m.in.:
· Premierowy projekt Transkaukazja All-Star Band – po raz pierwszy w historii Transkaukazji – najlepszy blues z Kaukazu: Natural Born Lovers (Gruzja), wspólnie z polską sekcją dętą: Warsaw Horns oraz żeńskim zespołem wokalny Jazzel (Armenia),
· Koncert Reincarnation – 9-osobowa orkiestra z Erewania łącząca reggae, ska z elementami etnorocka,
· Nartiq’s Rhythm Show – bębniarski show Natiga Shirinova, realizowany wspólnie z utalentowanymi instrumentalistami z Azerbejdżanu.
· Jeden z najbardziej uznanych zespołów rockowych Gruzji – Str!ng,
· Międzynarodowe warsztaty muzyczne, sesje improwizowane muzyków z Kaukazu oraz zaproszonych gości, a także muzyka z kaukaskich klubów w ramach after-party.

 

3. Warszawa Kaukaska
Koncertowi na Pl. Teatralnym będzie towarzyszyć wydarzenie Warszawa Kaukaska – realizowane przez zespół portalu Kontynent Warszawa wspólnie z kaukaskimi diasporami w Warszawie. W ramach wydarzenia m.in. miasteczko kaukaskie: stoiska edukacyjne, kulturalne poświęcone współczesnej kulturze poszczególnych regionów Kaukazu, a po koncercie after-party w klubokawiarni Resort.

 


4. Działania artystyczne w przestrzeniach publicznych Warszawy:
Ważnym elementem tegorocznej Transkaukazji są działania międzynarodowych zespołów artystycznych w centralnie położonych przestrzeniach publicznych Warszawy, dotychczas nie wykorzystywanych w celach kulturalnych.

 

5. Rejs Warszawa - Batumi
Akcja realizowana przez warszawskie zespoły interdyscyplinarne, w formie niecodziennej podróży po Wiśle. Wydarzenie towarzyszy konferencji Wschodni Wymiar Mobilności.

 


Harmonogram działań w Warszawie:
 
Dzień Wydarzenie
10 czerwca Otwarcie Festiwalu:
Toast za Unię / Transkaukazję, międzynarodowe wydarzenie, które odbędzie się zarówno w 7 krajów, w których odbywa się festiwal (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Austria, Czechy, Niemcy, Polska). W Warszawie odbywać się będzie w w nowootwartej Klubokawiarni Resort (przy Pl. Teatralnym).
Czerwiec Akcje przestrzeniach publicznych Warszawy: informacje wkrótce na stronie www.transkaukazja.pl
23 -26 czerwca Interwencje artystów z Kaukazu – informacje wkrótce na www.transkaukazja.pl
25 czerwca Główny koncert  festiwalu oraz wydarzenia w ramach miasteczka kaukaskiego na Pl. Teatralnym + afterparty Klubokawiarni Resort.
7 lipca Rejs Warszawa – Batumi – akcja towarzysząca konferencji Wschodni Wymiar Mobilności

 


TRANSKAUKAZJA 2011
Selekcje muzyczne festiwalu - koncert w Warszawie, 25 czerwca na Pl. Teatralnym.


   Natiq’s Rhythm Group (Azerbejdżan)  Zespół Natiq’a Shirinova, światowej klasy zespół bębniarski – znany z dynamicznych i efektownych występów opartych na brzmieniu tradycyjnych instrumentów azerbejdżańskich. Lider zespołu jest wirtuozem gry na tradycyjnym bębnie kaukaskim (nagara). Zespół gościł już podczas Transkaukazji 2009 – tym razem zagra w nowym składzie, a także weźmie udział w projekcie Transkaukazja All Star Band http://www.youtube.com/watch?v=ceN15Ccubnk


  
 Natural Born Lovers (Gruzja)Najlepszy blues na Kaukazie, prosto z Tbilisi, stanowić będzie rdzeń nowego projektu muzycznego: Transkaukazja All-Star Band. Natural Born Lovers zagrają w specjalnie dla tego celu stworzoną polską sekcją dętą – Warsaw Horns (Piotr „Korzeń” Korzeniowski, Grzegorz Rytka, Darek Plichta), a także wokalistkami z ormiańskiego żeńskiego zespołu wokalnego Jazzel oraz Natiq’iem Shirinov’em – jednym z najbardziej uznanych bębniarzy tradycyjnych, pochodzącym z Azerbejdżanu.  


 Reincarnation  (Armenia)   Wiodący skład reggae prosto z Erywania z silną sekcją dętą. Energetyczne fusion inspiracji z Karaibów i rytmów charakterystycznych dla narodów kaukaskich, podane z dystansem na osiem instrumentów: (gitara, bas, perkusja, klawisze, trąbka, saksofon, puzon, klarnet) z charyzmą i wdziękiem wokalisty i lidera grupy - Rolanda Gasparayana. http://www.youtube.com/watch?v=f_m97sC97fY


                                  
TRANSKAUKAZJA 2011
Wydarzenia artystyczne w przestrzeniach Warszawy

 

· Projekt międzynarodowego kolektywu Slavs and Tatars zainspirowany ogólnokaukaskim periodykiem Molla Nasreddin (z początku XX wieku) – realizacja: grafika wielkoformatowa.
Slavs and Tatars to międzynarodowa grupa łącząca badania, pop kulturę, legendy miejskie i sztukę najnowszą, której prace są częścią kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

· Projekt Konfederacja – Transkaukazja to nawiązujący do istniejącej przez miesiąc w 1918 roku federacji kaukaskiej – kurator: Wato Tsereteli, założyciel i dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Tbilisi,

 

· Projekt USSR-Mix – nawiązujący do wspólnego dziedzictwa sowieckiego i jego wpływu na współczesność – artysta: Tarlan Gorchu – jeden z najbardziej uznanych grafików w Azerbejdżanie,

 

· Projekt 1 marca 2008 – nawiązujący do fali demokratycznych demonstracji ostatnich lat w krajach Kaukazu – kurator: Eva Khachatryan – artystka i kuratorka (m.in. realizacja ormiańskich pawilonów w ramach Bienalle w Wenecji)

 

 
Martin Zet, praca zrealizowana w ramach projektu Frozen Moments. Architecture Speaks Back, Tbilisi 2010

 

Rejs Warszawa-Batumi

Nieistniejące biuro podróży „Go East” oferować będzie unikalne podróże na Wschód – w tym wyjątkową okazję last minute! – podróż Wisłą, przez Bałtyk, Morze Północne, zachodnie brzegi Francji i Hiszpanii, Morze Śródziemne, Morze Czarne, aż do Batumi. Urocza, kilkujęzyczna kaukaska obsługa zaopatrzy gości w bilet oraz ulotkę dotyczących atrakcji podróży.

  Uczestnicy rejsu wyruszą w niecodzienną podróż na Wiśle podczas której wezmą udział w oryginalnym, interaktywnym wydarzeniu artystycznym inspirowanym tradycyjnym i współczesnym Kaukazem.Na statku serwowane będą typowo kaukaskie zakąski. Nieoficjalna atmosfera rejsu stanie siępoczątkiem autentycznej choć niestandardowej biesiady kaukaskiej, w której wezmą udział nie tylko artyści z Kaukazu, ale także przedstawiciele warszawskich diaspor Gruzinów, Ormian, Azerów i Czeczenów.
„Ghost City” Vahram Aghasyan

 

Tamada

Do roli Tamady zaprosimy prawdziwego gruzińskiego mistrza toastów – Aleksandra Ruseckiego.
Organizowane przez niego Supry (biesiady gruzińskie) charakteryzuje z jednej strony:
zakorzenienie w tradycji Stołu Kaukaskiego, z drugiej: otwarta i – bardzo często – międzynarodowa
atmosfera. Toasty Tamady tłumaczone będą na język angielski.

 

Muzyka

Gia Beżuaszwili jest gruzińskim wokalistą imulti-instrumentalistą. Współtwórcalegendarnej gruzińskiej grupy etnorockowejZumba, następnie polsko-gruzińsko-ukraińskiego kolektywu Z’umba, wystąpi tymrazem w składzie etnicznym. Towarzyszyć mubędą muzycy ukraińscy (projekt „Dziekie Pola”)oraz gościnnie: Mamadou Diouf (wokal/djembe). 

 

Miejsce realizacji:

Wisła na odcinku Most Świętokrzyski- Most Śląsko-Dąbrowski - Cypel Czerniakowski
Punkt odprawy: teren przy Moście Świętokrzyskim – przy pomniku Syrenki

 

Przy pomniku Syreny – ok. 150 m. od Centrum Kopernik zorganizowana zostanie Strefa Odprawy. Intencją organizatorów jest realizacja min. dwóch rejsów w ramach wydarzenia – tak, aby wydarzenie miało charakter możliwie otwarty. W ramach drugiego rejsu wezmą udział także warszawiacy, którzy odpowiednio wcześniej zarejestrują swój udział. Wstęp dla wszystkich uczestników będzie bezpłatny. Wydarzenie towarzyszyć będzie konferencji Wschodni Wymiar Mobilności.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy