Festiwal Przemiany odbędzie się w Warszawie w dniach 1-4 września.
W jego programie znajdą się wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. Będą się one odbywać jednocześnie po obu stronach Wisły: w Centrum Nauki Kopernik, Cudzie nad Wisłą, na nadwiślańskim nabrzeżu i w starej części Pragi Północ. Każdy projekt ma kuratora sprawującego nad nim autorską opiekę. Za całość festiwalu, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiada Centrum Nauki Kopernik.
22 sierpnia o godz. 13.00 uruchamiamy bezpłatną rejestrację na festiwalowe wydarzenia. Miejsca można rezerwować na stronie www.przemianyfestiwal.pl
- Rezerwacja miejsc na Sonic Fiction (sobota, 3 września). Codziennie rozdajemy 130 biletów
Koncert odbędzie się w podziemnych przestrzeniach Centrum Nauki Kopernik. Wezmą w nim udział artyści łączący w swojej twórczości klasyczne kompozycje muzyczne z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi:
- Francesco Tristano
- The Acid Symphony Orchestra
- Matias Aguayo
- Morgan Geist
- KDMS
- Alexis Taylor i Justus Koehncke
- Udział w spacerze z Praskimi Przewodnikami (sobota, 3 września).
Trasę wędrówki wyznaczą ci, którzy znają każdy zakamarek Pragi – najmłodsi mieszkańcy dzielnicy. W twórczej pracy pomoże im Paweł Althamer. Wyprawa w nieznane zakątki Pragi pozwoli poznać miejsca lubiane przez młodzież. Może to być wyjątkowe podwórko, dach kamienicy, po którym biegają lub kuchnia mieszkania, do którego wpadają na herbatę.
Trasę wędrówki wyznaczą ci, którzy znają każdy zakamarek Pragi – najmłodsi mieszkańcy dzielnicy. W twórczej pracy pomoże im Paweł Althamer. Wyprawa w nieznane zakątki Pragi pozwoli poznać miejsca lubiane przez młodzież. Może to być wyjątkowe podwórko, dach kamienicy, po którym biegają lub kuchnia mieszkania, do którego wpadają na herbatę.
- Socjopocztówka - warsztaty socjologii wizualnej prowadzone w ramach projektu Socjologia Wisły.
Terenowe eksperymenty fotograficzne, dzięki którym można się dowiedzieć, czym jest socjologia wizualna i poznać metody przez nią stosowane. Uczestnicy warsztatów sprawdzą, jak określone miejsca wpływają na zachowania i odczucia przebywających w nich osób. Swoje obserwacje uwiecznią na zdjęciach. W ten sposób powstanie materiał dokumentalny o nabrzeżu rzeki i odwiedzających je ludziach.
- Wiklinowa Partyzantka
Premierowa odsłona warsztatów nowoczesnego wikliniarstwa miejskiego. Ich formuła nawiązuje m.in. do graffiti i partyzantki ogrodniczej, których ideą jest nieinwazyjne, twórcze wplatanie elementów sztuki w tkankę miejską. Uczestnicy zajęć dowiedzą się gdzie pozyskać materiał, jak z nim postępować i wykonają własny przedmiot. Ukoronowaniem warsztatów będzie akcja wplatania gotowych już projektów w przestrzeń Warszawy.
- Warsztaty projektowania ekologicznego 70% pojemnik
To propozycja zastosowania w projektowaniu naturalnej proporcji: zarówno człowiek, jak i Ziemia składają się w 70% z wody. Inspirując się tą myślą uczestnicy warsztatów będą projektować własne pojemniki, korzystając ze zużytych opakowań. W ten sposób można stworzyć wazon, konewkę, flakon na perfumy, wannę, termofor, dzbanek – granicą jest nasza wyobraźnia.
- Warsztaty rowerowe
Zajęcia będą prowadzone przez dwa dni, by amatorzy i zaawansowani rowerzyści mogli w nich uczestniczyć oddzielnie.
Z zawodowcami Marek Sarba podzieli się tajemną wiedzą o ramach, szprychach, siodłach, sztycach, zębatkach, przerzutkach i manetkach. Opowie także o kulturze ostrokołowców. Początkujący miłośnicy rowerowych przejażdżek będą mieli niepowtarzalną okazję, by zadać profesjonaliście wstydliwe pytania: Co robić, gdy spadnie łańcuch? Lepsza rama stalowa czy aluminiowa? Dlaczego lampka na baterie jest lepsza niż dynamo? Frontman polskiej sceny cyklingowej cierpliwie udzieli odpowiedzi i pomoże osiągnąć nowy poziom rowerowego wtajemniczenia.
www.przemianyfestiwal.pl
www.facebook.com/PrzemianyFestiwal