W dyskusji zatytułowanej Na martwym rynku? (Dla)czego nie czytają Polacy? wezmą udział Beata Stasińska i Tomasz Piątek.
Prowadzenie: Marta Konarzewska.
Beata Stasińska - wydawca, redaktorka, redagowała podziemną gazetę związkową „Wola”, prowadziła (wraz z Kingą Dunin i Beatą Chmiel) dodatek literacki do „Życia Warszawy” - „Ex libris”, współzałożycielka i przez lata redaktor naczelna wydawnictwa W.A.B. Wyróżniona m.in. odznaką „Zasłużony działacz kultury”, orderem Kawalera Zasługi (od prezydenta Francji), tytułem „Kreator kultury” (od tygodnika „Polityka”), medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Tomasz Piątek (1974) – pisarz, publicysta, felietonista „Krytyki Politycznej”. Jeden ze współzałożycieli Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki. Ukończył lingwistykę na Universita’ degli Studi di Milano. Pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, współtworzył Kino Polska, był też copyrighterem i ekspertem psycholingwistą. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w „Życiu Warszawy”. Autor m.in. opartej na własnych doświadczeniach głośnej powieści Heroina. Jego Pałac Ostrogskich był w finale Nagrody literackiej Nike (2009). W 2010 za Węża w kaplicy otrzymał nominację do Paszportów Polityki. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się Antypapież (2011). Wkrótce premiera jego najnowszej książki Podręcznik dla klasy pierwszej.
CK Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa; 23 sierpnia, wtorek, godz.19.00.
Wstęp wolny!
(NIE)LETNIE LEKTURY
23 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Na martwym rynku? (Dla)czego (nie)czytają Polacy
prowadzenie: Marta Konarzewska; goście: Beata Stasińska, Tomasz Piątek
Czy polski rynek wydawniczy przeżywa kryzys? Co czytają Polacy? Co listy najlepiej sprzedających się książek mówią nam o naszych gustach czytelniczych? Jakie są mechanizmy kreowania bestsellerów w Polsce? Czy Polacy oduczyli się czytać?
30 sierpnia, wtorek, 19.00
Co czyta prawica?
prowadzenie: Roman Kurkiewicz; goście: Kinga Dunin, Cezary Michalski
Czy w Polsce istnieje odrębny obieg prawicowej i lewicowej literatury? Co czyta i pisze prawica? Czego dowiedzieć można się o Polsce z ostatnich prawicowych powieści (Ziemkiewicza, Wildsteina, Terlikowskiego), czego z prawicowej publicystyki? Czy powstaje fenomen kampowego odbioru prawicowej publicystyki?