Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.08.22 g. 20:07

67 rocznica zdobycia PAST-y


Z okazji 67 rocznicy zdobycia budynku PASTY przez Powstańców w czasie Powstania Warszawskiego, dn. 23 sierpnia 2011, przy ul. Zielnej 39 w Warszawie, odbędzie się uroczyste złożenie wieńców oraz występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

 

 

 Tegoroczna uroczystość poświęcona jest pamięci zmarłego 18 czerwca 1990 r. bohaterskiego Dowódcy – pułkownika Henryka Leliwy Roycewicza, 516 poległych, zmarłych w wyniku odniesionych ran i pomordowanych żołnierzy konspiracji i Powstania Warszawskiego Batalionu oraz około 1460 zmarłych już po wojnie koleżanek i kolegów z Batalionu „Kiliński”, a także w intencji niewielkiej już grupy żyjących, bo liczącej 138 osób, żołnierzy i 45 członków rodzin zmarłych żołnierzy, biorących udział w życiu Środowiska byłych żołnierzy Batalionu. Przez szeregi Batalionu przeszło łącznie 2114 na ogół młodych kobiet i mężczyzn.


 
Na uroczystość wstęp jest wolny.


 
Ramowy program uroczystości:

  • 15.00 - Msza Święta poświęcona pamięci żołnierzy AK Batalionu „Kiliński” i ich bohaterskiemu przywódcy – Kościół pw. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim.
  • 16.00 - Uroczystość przed budynkiem PAST-y – złożenie wieńców.
  • 16.40 - Spotkanie okolicznościowe na dziedzińcu PAST-y, które uświetni występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz honorowa warta harcerek z drużyny „Rude Mrówy”.


 

 

 

 


 
PASTA, czyli przedwojenna siedziba Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, znajdująca  się przy ulicy Zielnej 39, mieszcząca centralę telefoniczną obsługującą abonentów warszawskich, miała specjalnie wzmocnioną konstrukcję oraz była najwyższym budynkiem w tej części Europy do 1934 roku. Budynek ten potocznie nazywany przez warszawiaków PASTĄ, był miejscem strategicznym, silnie bronionym przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Zdobycie tego PAST-y, stało się jednym z ważniejszych zadań powstańców. Po zaciętych walkach trwających 20 dni, 20 sierpnia 1944 roku, budynek zdobył batalion „Kiliński” dowodzony przez rtm. „Leliwę” – Henryka Leliwę-Roycewicza.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy