Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2012.11.04 g. 17:49

Debata w Muzeum


Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do udziału w debacie:

Ptaki, pióra, twarze – czyli o tolerancji i nietolerancji w mentalności współczesnego Europejczyka

17 listopada 2012, godz. 18.30, hol główny
Aleje Jerozolimskie 3


Wstęp wolny

 

 

 

 

 

Spotkanie z holenderskim współczesnym artystą – Willemem de Rooijem i kuratorami Muzeum będzie wyjątkową okazją poznania napięć i sprzeczności pomiędzy praktyką muzealniczą, dyskursem historii sztuki i ideologiami współczesnej sztuki. Pozwoli to zrozumieć metody i powody podejmowania przez współczesnych artystów wątków i tematów sztuki dawnej, „przechwytywania” dzieł i całych ich zespołów do tworzonych przez siebie prac. Tak pojmowana praktyka artystyczna nie tylko umożliwia artyście nawiązanie dialogu ze sztuką dawną, lecz daje szansę publiczności i profesjonalistom na nowe, odświeżające spojrzenie na dzieła minionych epok.

 

W swoim niedawnym projekcie Intolerance, pokazanym w Neue Nationalgalerie w Berlinie (2010), Willem de Rooij zestawił w nieoczekiwany sposób obrazy siedemnastowiecznego malarza holenderskiego Melchiora d’Hondecoetera, przedstawiające ptactwo, z wykonanymi z piór obiektami rytualnymi rdzennej ludności Hawajów. Tym samym stworzył własną pracę – tymczasową instalację, kolaż złożony z istniejących dzieł. Jednym z jej elementów jest trzytomowa publikacja zawierająca m.in. monografię Hondecoetera.

 

Spotkanie wyjaśni intencje artysty, zwracającego uwagę na zderzenie historii sztuki europejskiej z ideologią kolonialną oraz rozważającego, co jest, może być, a co nie powinno być obiektem ekspozycji muzealnej, i jak takie obiekty prezentować, wykorzystując tryby zinstytucjonalizowanej machiny wystawienniczej.

 

Prof. Antoni Ziemba opisze tradycyjne ujęcie europejskiej historii sztuki, przedstawiając temat wyobrażeń ptaków i zwierząt w sztuce dawnej, oraz wskaże na kontekst studiów postkolonialnych i posthumanistycznych, jako nowych i najnowszych propozycji interpretacyjnych w historii sztuki.

 

Będzie to zderzenie różnych sposobów widzenia dawnej sztuki oraz włączania jej we współczesne praktyki artystyczne. Liczymy zatem na żywą dyskusję publiczności. A spotkaniu towarzyszyć będą duchy i obrazy dawnych malarzy holenderskich z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie...

 

Spotkanie inauguruje muzealny cykl debat z artystami dotyczących sztuki dawnej. Będą one kontynuowane w 2013 roku i mają na celu przedstawienie badań i dyskusję nad relacją sztuki dawnej i współczesnej.


 

Program:
1. Dyrektor Piotr Rypson: wprowadzenie.
2. Profesor Antoni Ziemba: Ptaki i zwierzęta flamandzkich malarzy XVII wieku: co o zwierzętach mówi tradycyjna historia sztuki oraz nowa posthumanistyka i studia postkolonialne.
3. Willem de Rooij, prezentacja projektu Intolerance: Melchior d’Hondecoeter and the feathered objects from Hawai’i, 2010 (Melchior d’Hondecoeter i hawajskie obiekty z piór, 2010).
4. Dyskusja.

Spotkanie zorganizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Piktogram/BLA w związku z wystawą Willema de Rooija „Gript Amok”. 

Wystawa czynna do 18 listopada 2012 r.
więcej informacji: www.mnw.art.pl, www.piktogram.org

 
Gillis d’Hondecoeter, Raj, Flandria/Holandia XVII w., MNW


Willem de Rooij (ur. 1969 w Beverwijk, Holandia) mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Gerrit Rietveld Akademie i Rijksakademie w Amsterdamie. Ostatnie wystawy indywidualne to m.in.: „Untitled” w Kunstverein München w Monachium (2012), „Crazy Repelled Firelight” w Friedrich Petzel Gallery w Nowym Jorku (2011) oraz „Intolerance” w Neue Nationalgalerie w Berlinie (2010). De Rooij jest nauczycielem w De Ateliers w Amsterdamie oraz profesorem sztuk pięknych w Staatliche Hochschule für Bildende Künste, Städelschule we Frankfurcie. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach: Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart w Berlinie, MUMOK w Wiedniu, MoMA w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy