Instytut Teatralny i Zachęta
zapraszają na wernisaż wystawy
Przestrzeń teatru zaangażowanego
10.07 – 9.09.2007
W okresie gwałtownej transformacji politycznej, społecznej i kulturowej, teatr wybrał drogę zaangażowanego towarzysza wszelkich zmian. Poprzez odniesienie do polskiej rzeczywistości, próbę reinterpretacji narodowych mitów i symboli, podjęcie tematów społecznych i politycznych, poprzez osadzenie przedstawień w realnych przestrzeniach teatralnych, a czasem świadome wyjście w przestrzeń nieteatralną, wręcz symboliczną, teatr chce być blisko zmieniającej się rzeczywistości, pokazać ją, opisać i ocenić .
Główna ideą wystawy (prezentowanej wcześniej na 11. Międzynarodowej Wystawie Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze w 2007 r.) jest ukazanie radykalnej zmiany, jaka dokonała się w polskim teatrze w ciągu ostatnich czterech lat. Prezentacja najciekawszych dokonań scenograficznych i reżyserskich ilustruje zmianę funkcji i celów teatru, który na powrót podejmuje tematy społeczne i polityczne.
Wystawa prezentuje wybrane przedstawienia, ale także opisuje kontekst, w którym funkcjonują. Dwanaście prac scenograficznych zgrupowano wokół sześciu tematów: pamięć, kapitalizm, polityka, tradycja, mit, życie codzienne. Ekspozycja ukazuje odniesienia polskiego teatru do tych kluczowych zagadnień oraz przedstawia sposób ich traktowania przez nowe pokolenie twórców.
Wystawa zorganizowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie