Od 1 października do końca listopada w Galerii Instytutu oglądać można wystawę Bogusławski . Jest to prezentacja w ramach dobiegającego już końca Sezonu Wojciecha Bogusławskiego, zorganizowanego z okazji 250. rocznicy jego urodzin. Ekspozycja ma charakter edukacyjny i prezentuje wszystkie dziedziny aktywności najsłynniejszego w dziejach polskiego teatru twórcy: dyrektora, antreprenera, aktora, dramatopisarza, nauczyciela i budowniczego teatrów na tle wydarzeń historycznych epoki.
Kurator: Magda Kulesza, autor kształtu plastycznego: Krzysztof Kelm.
Wystawa sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postać Wojciecha Bogusławskiego zaprezentowana zostanie w najbliższym czasie także w internecie, w powstającym e-muzeum (Wirtualnym Muzeum i Galerii Instytutu Teatralnego).
WSTĘP WOLNY!
Galeria czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-18.00 .
Możliwość zwiedzania z przewodnikiem
kontakt: mkulesza@instytut-teatralny.pl
dbuchwald@instytut-teatralny.pl
PREMIERA FILMU W INSTYTUCIE TEATRALNYM !
W poniedziałek 8 pażdziernika Instytut Teatralny i Polskie Wydawnictwo Audiowizualne zapraszają na pokaz filmu pt. „Akademia Ruchu" w reżyserii Andrzeja Sapiji.
Powstała w 1973 roku Akademia Ruchu jest czymś więcej niż grupą wywodzącą się z tradycji alternatywnego nurtu teatru studenckiego. To artystyczny kolektyw, który – dokonując w swoich akcjach wielokierunkowego gestu przekroczenia granic dyscyplin: teatru, performensu i sztuk wizualnych – wyznaczył nową jakość komunikatu artystycznego. Za pomocą prostych środków estetycznych i minimalistycznie zaaranżowanych zdarzeń przemawia językiem zrozumiałym dla widza, a jednocześnie wytrącającym go ze stanu obojętnej, mimowolnej percepcji świata. Wskazuje na ukryte mechanizmy sprawujące kontrolę nad egzystencjalnym i społecznym położeniem człowieka w świecie.
Wyprodukowany przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne film Andrzeja Sapiji ukazuje fenomen Akademii Ruchu, posługując się słowami samych artystów oraz obrazami ich działań. Pokazuje towarzyszące im intelektualne i artystyczne motywacje, ewoluującą – zgodnie ze zmiennym rytmem świata – problematykę oraz codzienne metody pracy nad projektami. W efekcie widz może postawić sobie pytanie o warunki świadomego uczestniczenia w świecie społecznym i dostrzegania w nim możliwości (mikro)oporu.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcą filmu i aktorami Akademii Ruchu.
Prowadzenie: Zofia Dworakowska
8 października (poniedziałek) godz. 18.00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Aleje Ujazdowskie 6
WSTĘP WOLNY!