Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.03.08 g. 22:00

Freudenreich w Muzeum Plakatu

Świat mądrzejszych obrazów

Precyzja, dyscyplina, rygor i żelazna logika to cechy najlepiej charakteryzujące twórczość Marka Freudenreich, ucznia Henryka Tomaszewskiego i  jednego z najmłodszych twórców „polskiej szkoły plakatu”. W jego projektach dominuje funkcjonalizm,  porządek form geometrycznych  zbliżonych niejednokrotnie do znaku graficznego, logotypu. W połączeniu z fotografią tworzą one nowe, zaskakujące znaczenia.

 

Począwszy od 11 marca w Muzeum Plakatu w Wilanowie  można oglądać prace Marka Freudenreicha, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich twórców plakatu.  Jest to pierwsza monograficzna prezentacja artysty w Muzeum Plakatu i pierwsza okazja, by zapoznać się z jego najważniejszymi pracami. Na wystawie pokazany zostanie autorski wybór około stu plakatów, powstałych w okresie od lat 60-tych XX wieku do współczesności.

 

„Wybierając plakat jako płaszczyznę swej twórczości, Freudenreich znalazł się w gronie tych artystów, którzy obarczeni są większą niż inni odpowiedzialnością za szczególny rodzaj edukacji. – o wyjątkowym znaczeniu i wyrazie plakatów Marka Freudenreicha opowiada Maria Kurpik  kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie - Szczególny, bo to nie nauka na uczelni, w galerii  czy pracowni, ale w zgiełku i codziennym zabieganiu miasta. Spotykając na ulicy takie plakaty, jak: Harakiri, Spotkali się latem, Ratunku, Linz-Eur’Airport’90, każdy z nas zmienia się i odchodzi już inny, bogatszy, piękniejszy wewnętrznie i wrażliwszy. Freudenreich nauczył nas, że nawet brak koloru może być pięknem, a oszczędność wypowiedzi mądrością i bogactwem.”  

 

Plakaty Marka Freudenreicha odznaczają się szczególną klarownością i zwięzłością, którą autor osiągnął przez użycie płaskich plam czystych kolorów lub czarno-białej fotografii łączonych z dyskretnymi, neutralnymi w formie napisami. Według Freudenreicha to wewnętrzna dyscyplina kompozycji, oparta często na geometrycznych kształtach, oddziaływanie znakiem, nie zaś nadmiernie rozwinięta narracja, ma najsilniejszy wpływ na odbiorcę. Szczególnie znaczenie ma w pracach artysty mistrzowskie operowanie literą, która często jest podstawowym motywem plakatu. Odpowiednie dobranie jej formy powoduje, że może stworzyć harmonijną całość z obrazem lub działa na zasadzie kontrastu.

 

Drugim niezwykle ważnym elementem w twórczości Freudenreicha jest silna fascynacja możliwościami, jakie daje fotografia i jej specyficzne przetwarzanie. Obrazy z wycinków fotograficznych przedstawień  zestawiane  są  na przykład z formami graficznymi o kontrastowej fakturze, a  wizerunki przedmiotu w połączeniu z tytułem często otwierają drugie dno znaczeniowe. 

 

Spod ręki Marka Freudenreicha wyszły również plakaty filmowe do znanych filmów na przykład  Krzysztofa Zanussiego czy Aleksandra Trzosa-Rastawieckiego. Artysta projektował także foldery reklamujące film polski za granicą.

 

Marek Freudenreich

 

  • urodził się 3 V 1939 r. w Poznaniu,
  • w 1963 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego.
  • Jeszcze na studiach zaczął brać udział w konkursach na plakat i już od początku uzyskiwał w nich wysokie nagrody.
  • W 1966 r. został laureatem nagrody im. Tadeusza Trepkowskiego, w tym samym roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowej Wystawie i Konkursie na Plakat Filmowy w Lublanie za plakat „Ameryka, Ameryka”.
  • W 1968 r., na II Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie otrzymał nagrodę AGI, oraz Złoty Medal na III Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach w 1968 r., za plakat „Nie igraj z wodą”.
  • Jest także laureatem nagrody Golden Plaque przyznawanej na wystawie Art Directors Show, New York (1974 r.) za plakat „La Vie de Famille” oraz nagrody w IV Konkursie Dziennika „Hollywood Reporter”, Los Angeles (1975 r.) za plakat „Godzina za godziną”.
  • W latach 1972-83 prowadził pracownię podstaw projektowania graficznego w PWSSP w Gdańsku.
  • W latach 1966-68 był wykładowcą w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
  • Od roku 1993 mieszka w Austrii.
  • Jest wykładowcą na Hochschule fur Gestaltung w Linzu.

 

Marek Freudenreich – wystawa retrospektywna

 

  • Muzeum Plakatu w Wilanowie,
  • Galeria Główna
  • Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16,
  • Więcej informacji na: www.postermuseum.pl
  • Kurator wystawy: Dorota Parszewska

  • Wystawa czynna: 

    11 - 30 marca 2008

 

 

  

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy